Adobe Flash Player Kapanıyor Mu?

Son yıllarda web sitelerinde kullanılan en popüler teknolojilerden biri olan Flash'ın kaçınılmaz olarak ortadan kalkması uzun zamandır konuşuluyor. Flash Player bugün itibariyle artık Adobe tarafından desteklenmemektedir ve kendisini sisteminizde olası bir güvenlik açığı olarak sunmaktadır.

Adobe, Flash içeriğini yalnızca 12 Ocak'tan itibaren engellemeye başlayacak olsa da, birçok tarayıcı şimdiden inisiyatif almaya başladı ve bu içeriği zaten engelliyor.

Bu nedenle, uzun yıllar süren büyük başarıdan sonra, Flash ilk olarak 1996'da piyasaya sürüldükten sonra 2020'nin sonunda resmen ortadan kalkıyor.

Uzun yıllar boyunca, sitelerin çoğu bölümleri için Flash kullandı. MiniClip gibi doğrudan tarayıcıda çalışan oyunlar sunan birçok eğlence sitesi de vardı.

Flaş güvenlik açıkları tabutunuzdaki son çiviydi

İPhone piyasaya sürüldüğü sırada Steve Jobs, Flash teknolojisini Apple akıllı telefona entegre etmeyi reddetti.

Yine de teknoloji bilgisayarlarda ve ayrıca Android cihazlarda kullanılmaya devam etti. Ancak, bir dizi güvenlik açığı, kullanıcıların güvenliğini ciddi şekilde tehlikeye attı.

Flash içeriğinin keyfini çıkarırken kullanıcıların güvenliğini garanti edemeyen Adobe, 2015 yılında geliştiricilerin HTML 5 kullanmayı seçmelerini önermeye başladı.

O zamandan beri, Flash'ın nihayet ortadan kaybolması sadece bir an meselesiydi. Peki flash yerine ne kullanılacak?

HTML 5 Nedir?

Köprü Metni Biçimlendirme Dili'nin kısaltması olan HTML5, web'de içerik sunmak ve yapılandırmak için kullanılan bir köprü metni biçimlendirme dilidir. <video>, <audio> ve <canvas> öğesi gibi yeni işlevler getiriyor ve HTML, XHTML ve HTML DOM için yeni standart olacak. Örneğin HTML5 ile YouTube videolarını Flash olmadan izleyebilirsiniz .

Kaynak:
Yeni Eklenenler Uygulamalar