Astronotlar uzayda ne yapar? Astronotun işi ne kadar önemli?

Astronotların yaşamları zorluklarla dolu ve hatta bazen eğlencelide olabiliyor, ancak bu meslek asla kolay değil. Peki bir astronot uzayda tam olarak ne yapar? Ve astronotun çalışmasının önemi nedir? Uzayın düşük yerçekimli ortamına uyum sağlamaya ek olarak, bazı ekipmanları korumak için uzay yürüyüşleri yapmaya ve hatta vücudu her zaman sağlıklı tutmak için fiziksel egzersizler yapmaya ek olarak çeşitli bilimsel deneyler yaparlar.

Uzayda her zaman yapılacak bir çok iş şey vardır ve mevcutta her zaman tüm görevleri tamamlamak mümkün değildir. Örneğin bir ay görevinde, ayın yüzeyinde yürüme süresi çok kısa olabilir, bu yüzden her şeyi çok hızlı yapmaları gerekir.

Bir astronotun günlük ana faaliyetlerinden bazılarını öğrenelim.

Bir astronot uzayda ne yapar?

Astronotlar uzayda bir hedefe uçarken - Apollo görevleri sırasında ISS veya Ay - mürettebat genellikle iki ana işleve ayrılır: komutanlar ve uçuş mühendisleri. Çoğu durumda, görev uzmanları ve kargo uzmanları da vardır.

Komutan, bir şey ters giderse kararları verecek kişidir. Gemiler pratik olarak otonom olsalar da, önceden programlanmış uçuşlarla kesin bir rota izleseler de, komutanın acil bir durumda kontrolü ele almaya hazır olması gerekir. Genellikle, bir astronot, komutana aracı çalıştırmada yardımcı olacak pilot olacaktır. Bu ikisi genellikle geminin içini terk etmezler.

Şu anda, NASA astronotları , kapsülün manevra iticilerini tetiklemek için manuel komutlar kullanmaları gerekiyorsa dokunmatik ekranları kullanarak SpaceX'in Crew Dragon uzay aracında ISS'ye seyahat ediyor . Bununla birlikte, Crew Dragon, istisnai durumlar dışında gemideki astronotlardan manuel giriş gerektirmeden tamamen otonom olacak şekilde tasarlandı.

Görev uzmanı çok özel görevleri ve dolayısıyla sınırlı bir alanda gerçekleştirecektir. Genellikle tıbbi testlerden ve bilimsel deneylerden sorumludurlar, bu nedenle, örneğin ISS'de kaldıkları süre boyunca uygulamaya konacak deneyler için eğitileceklerdir. NASA'da uzmanlar için beş tür eğitim vardır: 1. ve 2. seviyelerde uzay yürüyüşleri için eğitilmiş olanlar, geri kalanlar deneylerden sorumludur, bu nedenle genellikle kimyagerler ve doktorlardır ve sürekli olarak insanların sağlığını izlerler. mürettebat.

Kargo uzmanının ISS gibi yerlerde özel teknik görevleri olacak, bu nedenle resmi uzay ajansı astronot birliklerinin dışında seçilecekler. Ticari veya bilimsel uydular gibi uzaya taşınan kargoları takip edecekler.

Bir astronotun günlük hayatı

Bir uzay gemisindeyken veya hatta Dünya yörüngesinde olduğunuzda, günler bizimki gibi değildir. Örneğin, ISS'deki astronotlar her 24 saatte bir, 15 kez şafak vakti düşünürler! Yörünge istasyonu tek bir gün içinde dünyanın dört bir yanını dolaşır, bu nedenle astronotların kendilerini saatlerine göre yönlendirmeleri ve pencereden gördüklerine çok az güvenmeleri gerekir.

Biz insanlar, milyonlarca yıllık evrimle 24 saatlik bir günlük döngüye koşullandırıldığımız için, gece uyku saatlerini ve gündüz fiziksel aktiviteleri böldüğümüz için, içimizde sirkadiyen döngüler programlanmıştır. Bu nedenle ISS ekibi, alıştığımız bu ritimlere karşılık gelen sabit ve katı zamanlarda çalışır ve uyur.

Mürettebat her "sabah" bir alarmla uyandırılır. Daha sonra, düşük yer çekiminde kolay bir iş olmasa da, yataklarından kalkarlar ve olabildiğince çabuk giyinirler - boşlukta çamaşır makinesi olmadığı için tek kullanımlık giysiler giydiklerinden üç günde bir değiştirirler. - ve kişisel hijyen rutinlerini yapıyorlar . Ardından, ISS içinde hiçbir şeyin yüzmesine izin vermeyecek şekilde tasarlanmış torbalarda saklanan çorbalar ve sıvılarla beslenirler.

Hem NASA'nın eski uzay mekikleri, hem de Mir ve ISS gibi istasyonlar, bilimsel deneyler yapmak için on yıllarca kullanılabilir bir mikro yerçekimi ortamı sağlamak için tasarlandı. Bugün sadece ISS aktif durumda (Çin yeni istasyonu Tiangong-3'ü inşa ediyor olsa da ), bu nedenle yörünge laboratuvarının uluslararası işbirliğinin parçası olan ülkeler astronotlarını altı ayda bir oraya gönderiyor.

Bu dönemde (veya daha fazla) astronotlar, uzayda yiyecek yetiştirmekten yabancı şeylere kadar, örümceklere bakıp mikro yerçekimi ortamında ağlarını nasıl öreceklerini görmek gibi bir dizi deney gerçekleştirirler. Bu deneylerin bilimsel alanları, astrobiyoloji, astronomi, uzay tıbbı, yaşam bilimleri, fizik bilimleri, malzeme bilimi, uzay iklimi ve meteoroloji dahil olmak üzere oldukça geniştir.

Ekstravehiküler aktiviteler

Ekstravehiküler aktiviteler ünlü "uzay yürüyüşleri" dir, yani geminin dışında görevlerin yerine getirilmesi gerektiğinde. Bu faaliyetlerden sorumlu astronotlar uzayda yapılar inşa ediyor - örneğin ISS bu şekilde kurulmuştu. Ayrıca, ISS parçalarının değiştirilmesi ve Hubble teleskopunun 1993 yılında nasıl onarılmasının gerekli olduğu gibi ekipmanı da korurlar. Bu arada, 3. ve 4. seviye uzmanlar, kan basıncını ve kalp atışını ölçmek için ISS veya gemide kalır. dışarıdakilerin.

Apollo görevlerinde EVA faaliyetleri, numuneleri toplamak ve düşük yerçekimi ortamında bazı bilimsel deneyler yapmak için Ay'da yürüyüş yapmayı içeriyordu. Yüzeyde kalma süresi kısaydı, bu yüzden her şeyi mümkün olan en kısa sürede yapmaları gerekiyordu. Bazen, zamanın kostümlerinde yapılması zor olan krater uçurumlarındaki sert tırmanışla yüzleşmek gerekiyordu - ve zaman zaman mikrofona bazı küfürler bile verdiler. Ayrıca fotoğraflar çektiler ve görev kontrolüne raporlar gönderdiler.

Son Apollo görevlerinin bazılarında astronotlar, özellikle Ay yüzeyinden daha uzak mesafelere kısa aralıklarla seyahat etmek için geliştirilmiş bir tür cipe sahipti. Ah, bunun gibi görevlerde astronotlar bazı ekstra işlevler de kazanıyorlar: Ay'ın yörüngesindeki Komuta Modülünün pilotu ve Ay'a inmek için Komuta Modülünden ayrılan Ay Modülünün pilotu. iki astronot. Başka bir deyişle, Apollo misyonlarının üç mürettebat üyesinden biri, meslektaşlarının dönmesi için yörüngede bekleyerek Ay'a hiç adım atmadı.

Fiziksel egzersiz ve boş zaman

Bir astronotun rutini, ağırlıksızlık nedeniyle insan vücudu kas ve kemik kaybettiği için sürekli fiziksel egzersizi de içerir. Bu nedenle, kas tonusunu korumak için birkaç saatlik günlük egzersiz gerekir. Egzersizler ayrıca vücut sıvıları artık yerçekimi tarafından aşağı çekilmediğinde ve kafada biriktiğinde ortaya çıkan "uzaysal nezleyi" hafifletmeye yardımcı olur.

Eski Rus istasyonu Mir'den bu yana uzay istasyonlarında klasik bir egzersiz, koşu bandı. ISS'de ayrıca astronotların egzersizler sırasında havada süzülmemesi için kendinizi bağlamanız gereken bir egzersiz bisikleti vardır. Tüm bunlar , bedenin uzayda nasıl değiştiğine dair bilgi sağlayan tıp uzmanları tarafından yapılan fiziksel izleme ve devam eden muayenelerle yapılır .

İnsanlar için boş zaman, günlük işler için ayrılan diğer zamanlar kadar önemlidir. Boş zamanlarında astronotlar bir kitap okuyabilir, gezegenimizin fotoğraflarını çekebilir, aile üyelerine e-posta yazabilir, DVD izleyebilir veya amatör radyo aracılığıyla Dünyadaki rastgele insanlarla sohbet edebilir - örneğin bazı astronotların en sevdiği eğlencelerden biri. sinyal.

Kaynak:
Yeni Eklenenler Uygulamalar