Aya Yolculuk: Astronot'un Ay Tozuna Alerjisi Olduğu Ortaya Çıktı

İnsanoğlu aya ilk adım attığından beri, bir çok insan astronot olma ve uzaya gitmeyi hayal eder. Peki şunu bir düşünün: Astronot oldunuz ve aya gidiyorsunuz fakat ay tozuna karşı alerjiniz olduğunu öğreniyorsunuz? Ne kadar üzücü olurdu değil mi nede olsa çocukluk hayaliniz. Malesef bu birinin başnıa geldi.

Bu şanssız astronot, 1972'de aya inen Apollo 17'den Harrison Schmitt'ti. Aydaki görevi, farklı toprak örnekleri toplamaktı, bu da onu ay atmosferiyle doğrudan temas halinde kalmasını ve dolayısıyla çok stresli bir alerjik reaksiyon geliştirmesini sağladı. ay tozu. Schmitt, deneyimini İsviçre'nin Zürih kentinde düzenlenen 2019 bilimsel etkinliğinde paylaştı.

Onun hesabına göre Ay atmosferine maruz kaldıktan sonra burnu tıkanmış ve boğazı tahriş olmuştu. Sesi bile daha önce hiç görmediği ve hissetmediği bir şekilde farklı çıkıyordu. Bununla birlikte, ay tozu ile temas etmeden bir süre sonra semptomlar ortadan kalktı. Schmitt ayrıca, tüm bu rahatsızlıkları yaklaşık dört kez hissettikten sonra etkilerin durduğunu fark etti.

Röportajda şu anda 85 yaşında olan Harrison Schmitt, ay görevinde kullanılan giysilerle ve dolayısıyla Ay'ın tozu ile de temas halinde olan başka bir NASA çalışanının çok yoğun bir alerjik kriz geçirdiğini söyledi. . İyileşmesi için bir süre işten uzak olması gerekiyordu.

Aya Yolculuk, Tahmin Edilenden Daha Fazla Zorluğa Sahip Olabilir

Bazı NASA uzmanlarına göre , ay tozu, ay görevlerinin en büyük zorluklarından biridir. Gezegen Yerbilimleri Enstitüsü müdürü Larry Taylor, Science Times'a , Ay'a yönelik çeşitli görevlerde bulunan diğer astronotların da Schmitt tarafından anlatılanlara benzer bazı ortak semptomlardan şikayet ettiklerini bildirdi.

Bu nedenle, Apollo 17 astronotunun önerisi, NASA'dan sonraki mürettebat üyelerinden Ay tozuna alerjik olmadıklarından emin olmak için bir tür test yapmalarını istemekti . Bununla olası rahatsızlıkların önüne geçilebilirdi.

Mekansal gelişim konusunda uzmanlaşmış araştırma merkezleri tarafından yürütülen bazı araştırmalar, bu tozun günlük olarak insanların bildiği diğerlerinden farklı olduğunu zaten kanıtladı.

Ay tozu, yumuşak bir dokuya ve zararsız bir görünüme sahip olmasına rağmen, birkaç sivri uçlu yapılara sahiptir. Ay'da su ve rüzgar gibi doğal elementler bulunmadığından, bu parçacıklar zamanla herhangi bir değişikliğe uğramazlar.

Ayrıca son derece mikroskobik parçacıklardır ve kendisiyle temas edenlerin akciğerlerine ulaşırlar. Bilinmeyen bir malzeme olduğu için şiddetli iltihap ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Bu alerjilerin gelişmesinin açıklaması, tüm bu konularla doğrudan ilişkilendirilebilir.

Kaynak:
Yeni Eklenenler Uygulamalar