Bilim Adamları Canavar Asteroid Apophis'in Dünyaya Vurma İhtimali Olduğunu Söylüyor

Gök cismi ilk olarak 2004 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan Kitt Peak Ulusal Gözlemevi'nde gökbilimciler tarafından tespit edildi. O zamanlar bilim adamları, asteroidin 2036'da Dünya'ya çarpma olasılığının yüzde 2,7 olduğunu tahmin ettiler ve bu daha sonra astronomlar tarafından yalanlandı. Sonra 2020'ye yeni veriler geldi…

Bilim adamları, canavar asteroit (99942) Apophis'in Dünya ile çarpışma ihtimali olduğunu söylüyor . Açıklama geçtiğimiz günlerde Amerikan Astronomi Derneği'nin bir konferansında yapıldı. Hawaii Üniversitesi'nden bir gökbilimci olan David Tholen, Subaru teleskopu tarafından sağlanan verilerin, adını Mısır'ın kaos tanrısı olan Apophis'den aldığı astroid Yarkovsky ivmesinin işaretlerini gösterdiğini ortaya çıkardığını, bilim adamlarının gök cismi potansiyel olarak bir çarpışma rotasına soktuğunu söylediğini söyledi.

İnsanlık Eyfel Kulesi'nden daha büyük olan devasa asteroitle karşılaşmaya mahkum olsun ya da olmasın, gökbilimciler 2029'da Apophis'in gezegenimizi çok yakın bir mesafeden geçeceğini kesin olarak söyleyebilecekler. David Tholen'e göre, asteroid bu tarihte çıplak gözle görülebilecek ve bazı uydulardan Dünya'ya daha yakın uçacak.

NASA daha önce, asteroid Dünya atmosferindeki yolculuktan sağ çıksa ve gezegenin yüzeyine düşerken bozulmadan kalsa bile, önemli ölçüde yerel hasara neden olacağını söylemişti. Ancak uzay ajansı, hasarın doğal bir felakete neden olmak için yeterli olmayacağını vurguladı.

Kaynak:
Yeni Eklenenler Uygulamalar