CDN nedir?

CDN, İçerik Dağıtım Ağı'nın kısaltmasıdır. Diğer sitelerin içeriğinin kopyalarını bellekte (önbellek) depolayan ve daha sonra onları en yakın ve en hızlı sunucuya bağlamak için coğrafi konuma göre ziyaretçilere ileten, verileri azaltan bir sunucular ağıdır. aktarım süresi (gecikme).

CDN, daha önce önbelleğe alınmamış herhangi bir içeriği teslim etmek için kaynak sunucuyla da iletişim kuracaktır. Ek olarak, kullanımı sitenin DDoS saldırılarını daha iyi desteklemesine ve farklı veri merkezlerinde eşzamanlı olarak bulunduğundan yüksek kullanılabilirliği sürdürmesine olanak tanır.

En modern CDN'ler ayrıca sunucu işlemeyi kolaylaştırmak ve sayfaları daha da hızlandırmak için Dinamik İçerik Önbelleği ve web sitelerine ve e-ticarete daha fazla güvenlik sağlamak için Web Uygulaması Güvenlik Duvarı (WAF) gibi özelliklere sahiptir.

İçerik dağıtım ağları, B2B etkileşimleri ve tüketicilere içerik sunmak için kullanılır.

Günümüzde, günlük yaşamın daha fazla yönü çevrimiçi hale geldikçe, kuruluşlar statik içeriği, dinamik içeriği, mobil içeriği, e- ticaret işlemlerini , videoyu, sesi, oyunları vb . Hızlandırmak için içerik dağıtım ağlarını kullanıyor . Daha fazla bilgi edinmek için, bu bağlantıdaki bir CDN kullanmanın 6 faydası hakkındaki makalemizi okuyun.

1- Daha kısa rotalarla teslimat gecikmesini azaltın

Platformumuz ile web sitenizin / mağazanızın açılış süresi önemli ölçüde azalacaktır. Sonuç olarak, ziyaretçi katılımı iyileşir ve sonuç olarak e-ticaret dönüşüm oranlarınız veya sitenizin reklam geliri artar.

2-Anında önbellek temizleme ve özel önbellek kontrolü

Güncel olmayan içerikten kaçınarak önbellek politikalarınız üzerinde tam kontrole sahip olun. Farklı URL'ler için önbellek sürelerini saniyeler içinde özelleştirin veya doğrudan kontrol panelinizde joker karakter (*), etiketler veya mime türü ile önbellek temizleme gerçekleştirin.

3-Gerçek zamanlı teslimat görünürlüğü ve güvenliği

Diğerlerinin yanı sıra durum kodunu, bant genişliği kullanımını, istek hacmini, güvenlik olaylarını, tümü saniye, saat veya gün ayrıntılarıyla izleyin.

4-Ölçek gücü elde etmek ve erişimdeki ani artışları daha iyi idare etmek için dinamik içeriği önbelleğe alın

Ölçeklenebilirlik elde etmek ve CPU kullanımından tasarruf etmek için URL kriterleri, çerezler için BYPASS, istek başlığı gibi bir GET veya HEAD olan herhangi bir isteği önbelleğe almanıza izin verir.

5-Sunucular ve bant genişliği kullanımıyla maliyetleri azaltın (veri aktarımı)

Veri aktarımıyla (bant genişliği kullanımı) maliyetleri düşürmenin yanı sıra altyapı kaynaklarınızın (bellek ve CPU) kullanımında bir azalma sağlamak için  statik ve dinamik önbellek CDN kaynaklarını kullanın.

6-Saldırılara ve güvenlik açıklarına karşı koruma, web siteniz daha fazla çalışma süresi, daha fazla para kazandırır

XSS, SQL Enjeksiyonuna karşı koruma sağlamanıza ve web sitesi trafiğini coğrafi konum, IP ve çok daha fazlasına göre filtrelemenize olanak tanıyan bir Web Uygulaması Güvenlik Duvarı (WAF) sunar.

 

Kaynak:
Yeni Eklenenler Uygulamalar