Cep Telefonunuzu Bütün Gece Şarjda Bırakmak Doğru Mu?

Cihazı tüm gün kullanırız ve şarjı neredeyse "bitmek üzere" günün sonuna kadar ulaşır. Ertesi gün cihazın hala "çalışıyor" olmasını sağlamak için  , enerjinizi sağlamak bütün gece şarj cihazına bağlı bırakılması yaygındır 

Peki, akıllı telefonunuzu prize takılı bırakmanın ne kadar enerji harcadığını hiç düşündünüz mü? Ve çoğu cihazın tamamen şarj olmasının ortalama iki saat sürdüğünü düşünürsek, bağlı kalması israf olmaz mı? Neyse ki, İngiltere Cambridge Üniversitesi'nde profesör olan David MacKay konuyu inceledi ve konuyla ilgili kesin cevaplar sundu.

Cevaplanması Gerekenler

David MacKay, akıllı telefonu bütün gece prize takılı bırakma uygulamasının mali durumunun yansımasını incelemenin yanı sıra, şarj cihazının kendisini bağlı bırakmanın cihaza ne kadar zararlı olabileceğinin cevabını da aradı. Sonuçta, telefon %100 şarja ulaştıktan sonra herkes cihazın fişini çekmiyor.

Birçok kullanıcının ve MacKay tarafından da yanıtlanan bir diğer endişesi, bağlı olan sürenin  akıllı telefon piline etkisidir . Ne de olsa, şarj olurken prize takıldıklarında basitçe patlayan cihazlar nadir olsada can veya mal kaybına neden olabilir.

Açıkçası profesör, şarj cihazının (akıllı telefon olmadan) takılmasıyla ilgili sonucunda oldukça net: “Şarj cihazını takıntılı bir şekilde kapatmak, Titanik gemisine bir çay kaşığı yardım etmeye benzer.

Cihaz bağlandığında ve bütün gece bu şekilde kaldığında durum biraz değişir. Tüketim artar, ancak endişeye neden olacak kadar değil. Bu yaklaşık olarak 2.4 W tüketir ve bu durumda -% 100 şarj ulaştıktan sonra bağlı kalır ise - , bir yılın sonunda harcanan miktar $5.3 (yaklaşık 40 TL) geçmemektedir. Bununla birlikte, bu işlemi evdeki toplam kişiyle çarpın önemli bir değer çıkabilir.

Patlayabilir mi?

Cihazın prize takıldığında patlama olasılığı ile ilgili olarak, MacKay  şansın çok küçük olduğunu söylerken eşit derecede kategoriktir. Modern cihazlar ve şarj cihazları, şarj işlemi tamamlandıktan sonra cihazlar arasında akan enerjinin çoğunu keser. Bu, her ikisine de zarar verebilecek aşırı yüklerden ve diğer sorunlardan kaçınmayı sağlar.

Ve zaten bildiğimiz gibi, lityum iyon pillerdeki (günümüzdeki yeni pilleri oluşturan bir bileşen) "hafıza etkisi" artık mevcut değil. Bununla birlikte, tüm bileşenlerin (şarj cihazları ve piller), her ikisini de bağlı bırakırsak pilin ömrünü kısaltabilir. Ancak bu süre genellikle cihazın kişide kalacağı süreden daha uzundur.

Günü Kurtarmak

Akıllı telefonu bütün gece bağlı bırakmanın etkisinin düşük olmasına rağmen, bunun sürdürülebilirliği ve rahatlığı birleştiren ideal bir çözüm olmadığını söyleyebiliriz. Ancak, en son cihazlarda yavaş yavaş ortaya çıkan bir özellik, bu vakalar için “kurtuluşu” temsil edebilir.

Yakın zamanda piyasaya sürülen cihazların çoğunu halihazırda entegre eden bir özellik olan hızlı şarj, akıllı telefonların uzun süre şarj edilmesine son vermeyi vaat ediyor. Birkaç dakika içinde% 0'dan% 50'ye kadar şarj alma vaadiyle, işlevsellik, telefonu bütün gece bağlı tutma uygulaması için bir kez ve tüm pratikler için vazgeçme seçeneği gibi görünüyor.

 

Kaynak:
Yeni Eklenenler Uygulamalar