Chia Coin Mining(Madenciliği) Nedir?

Chia adlı yeni bir kripto para birimi, bu süreçte yenisini oluştururken madenciliğin en büyük sorunlarından bazılarını ortadan kaldırabilir.

BitTorrent'in yaratıcısı Bram Cohen tarafından kurulan Chia Network, grafik kartları ve ASIC madencileri tarafından desteklenen enerjiye aç madencilik teçhizatlarına güvenmek yerine, madeni paralar çıkarmak için depolama alanını kullanma prensibine dayanıyor. Ancak bir sorun var - ve bu, sabit sürücüler ve SSD'ler için iyi bir haber değil.

Chia'nın henüz ticareti yapılmadığı gerçeğine rağmen, Çin'deki muhtemel çiftçiler halihazırda sabit diskleri ve SSD'leri toplu olarak kapıyor ve fiyatların talebi yansıtacak şekilde artması bekleniyor.

Örneğin Hong Kong'da, sabit disk ve SSD fiyatlarının 200 HKD ile 600 HKD (yaklaşık 26 ila 77 dolar) arasında herhangi bir yerde sıçrayacağı tahmin edilmektedir. Üst düzey 4-18TB diskler zaten tükeniyor ve üreticiler, GPU dünyasında Nvidia ve AMD'yi rahatsız eden aynı ikilemle yüzleşmeye başlıyor - yani teknolojiye aç kitleleri beslemek için yeterli üretime ayak uydururken satışları kısıtlamakla boğuşuyorlar.

Chia'nın başarılı olacağının bir garantisi olmasa da, ağının arkasındaki öncül ve ödüller sunma şekli, kripto topluluğunda bir heyecan yaratacak kadar açık bir şekilde cazip. Ortaya çıkan yeni gelişmeleri yakından takip edeceğiz.

Kaynak:
Yeni Eklenenler Uygulamalar