Chia Coin Nedir?

Chia Coin Nedir? Chia Farming. yepyeni Kripto para madenciliği, Nvidia RTX 30 veya AMD Radeon RX 6000 grafik kartlarından birini satın almak zor olabilir, ancak bilgisayarınızın sabit diskini veya SSD'sini değiştirmek çok maliyetli değil.

Chia Coin adıyla geçen ve BitTorrent'in kurucusu tarafından yaratılan yeni bir kripto para birimi. Bu Coin'i diğer coinlerden ayıran en önemli özelliği ise madenciliğinin ekran karıyla değilde sabit disk ve SSD'lerle yapılması. 

Chia Coin sistemi nasıl çalışıyor?

Bu sistemin çalışma mantığı dünya üzerinden her geçen gün büyük bir sorun olan depolama yeri bulma sorununa çözüm üretmesinden geçiyor. Chia Network Farming adı verilen bu sistemde, kullancılar ellerindeki disk kapasitelerini sisteme tahsis etmekte ve sistem bu diskleri kendi bünyesine senronize edip kullanmakta. 

Aslında mantık çok basit bir sistem sizin diskinizi depolama alanı olarak kiralıyor ve size bunun karşılığında bi miktar para ödüyor.

Hardisk veya SSD ömrü azalıyor mu? 

Elbette bu cihazların belli bir yazma oku kapasiteleri var bu işlemler artıkça diskiniz eskiyor ve eski performansını göstermiyor tabii bu olay ekran kartlarındaki yıpranma kadar hızlı değil ve ekran kartları kadar güç tüketmiyor. 

Chia Coin ile Ne kadar kazanırım?

Henüz borsası açılmadığı için kazançlarla ilgili bir şey diyemiyoruz lakin chiacalculator.com üzerinden yaptığımız hesaba göre 18 TB hard disk ile günde 4.19$ kazdırdığını iddia ediyor.

Normal kullanıcılar için kötü haber şu bu chia coin gerçekten bu kadar kazandırıyorsa hardisk ve ssd'ler hızlı bir şekilde tükenebilir şuan Amazon ve Çinli alışveriş sitelerinde hard disk fiyatları önceki haftalara göre hızlı bir şekilde artı ve stoklar çoğu yerde tükendi.

Kaynak:
Yeni Eklenenler Uygulamalar