Clubhouse Nedir?

Kısaca: Clubhouse, ses tabanlı bir sosyal medya uygulamasıdır. Şirket kendisini "her yerde insanların konuşmasına, hikayeler anlatmasına, fikir geliştirmesine, arkadaşlıkları derinleştirmesine ve dünyanın her yerinden ilginç yeni insanlarla tanışmasına olanak tanıyan [sese dayalı yeni bir sosyal ürün türü" olarak tanımlıyor. Ayrıca Clubhouse indir linkiden indirebilirsiniz.

Temel olarak, farklı sohbetlere, farklı konularda, canlı, serbest akışlı bir podcast'e benzer bir şeye girip çıkabilirsiniz. Sadece dinleyebilir veya düşüncelerinizi dahil etmeyi seçebilirsiniz. Bir kokteyl partisi veya kulüp binası hayal edin.

Vogue , uygulamanın deneyimini "canlı podcast tarzı konuşmaların, panel tartışmalarının, ağ oluşturma fırsatlarının (bazı bilgili insanlar zaten" etkileyiciyi "moderatör" için değiştiriyor) ve avantajlı çoklu oda kullanımının (kilitli ve özel seçenekler mevcuttur, böylece arkadaşlarınızla da konuşabilirsiniz), sosyal medya uygulaması gerçek hayattaki etkileşimleri taklit eder. "

Ancak sesin kendisi uygulamadan çıkmaz. Ana kural budur: Konuşmaların kaydı yoktur ve kaydedilmezler.

Clubhouse nasıl çalışır?

"Uygulamayı açtığınızda, konuşan insanlarla dolu ' odaları' görebilirsiniz , hepsi açık, böylece içeri girip çıkıp farklı konuşmaları keşfedebilirsiniz. Her odaya seyircilerin bir üyesi olarak giriyorsunuz, ancak konuşmak istiyorsanız, elinizi kaldırmanız yeterlidir ve konuşmacılar sizi davet etmeyi seçebilirler. '

Ya da kendi odanızı yaratabilirsiniz . Dünyanın her yerinden arkadaşlarla ve yeni insanlarla buluşmak, hikayeler anlatmak, sorular sormak, tartışmak, öğrenmek ve binlerce farklı konu hakkında hazırlıksız sohbetler yapmak için bir yer. "

Neden bu kadar başarılı oluyor? 

Uygulama 2020 ortalarında piyasaya sürüldü ve yıl sonunda yalnızca 3.500 aboneye sahipti.

Ancak patlama bir anda gerçekleşti: bugüne kadar Clubhouse'un aktif kullanıcıları 600.000 ; Oprah, Ashton Kutcher, Drake ve Jared Leto gibi ünlü kişiler dahil. 

Neden bu kadar başarılı?

Kısmen, davetiyelerdeki sınırlamalar uygulamanın cazibesini artırdığı için, kısmen (belki) herkesin bir sese sahip olmasına ve onların görünüşü ve imajı hakkında hepimizin bildiği önyargılar olmadan kendisinin olmasına izin verdiği için .

Diğer sosyal ağları tekelleştiren filtrelere bağımlılığa kıyasla güzel bir yan adım.

Kaynak:
Yeni Eklenenler Uygulamalar