Crusader Kings 3 Çıkışından Bu Yana 1 Milyon Satış Rakamına Ulaştı

Artık Crusader Kings III de ‘Bir milyon kopyadan fazla satış yapanlar’ kulübüne dahil oldu ve bu Eylül ayının başındaki çıkış tarihinden bu yana sadece birkaç ay içerisinde gerçekleşti. Paradox Interactive Twitch üzerinden yaptığı yayınında ‘Interim Q3 report’ adı altında orta çağ derin strateji oyunu için bazı büyük rakamları açıkladı.

CEO Ebba Ljungerud ve CFO Alexander Bricca Q3 için bu zamana kadar açıkladıkları rakamlarda Crusader Kings III hep önde ve merkezde oldu. Ljungerud’un açıkladığı rakamlara göre oyun, Steam üzerinden toplam 20 bin kullanıcı tarafından aldığı değerlendirmede %92 onay oranının yanı sıra Metacritic üzerinde de %91 skor kaydederek başarıya ulaştı. Ayrıca Ljungerud, herkesin favori cinayet simülatörü olan CK3’ün bir milyon satış barajını Ekim ayının başlarında yani piyasaya çıkışının bir ay sonrasında geçtiğini açıkladı.

Olayın büyüklüğünü daha iyi anlayabilmek için şunu belirtmekte fayda var: Hearts of Iron IV’ün 2018 yılında bir milyon satışa ulaşması iki yıl sürdü ve Stellaris ise 1,5 milyona 2018 Şubat’ında ulaştı. Crusader Kings III’ün çıkışına kadar Paradox’un en çok oynanan oyunu Hearts of Iron IV idi ama görüyoruz ki onun da pabucu dama atıldı. 

Bunun yanı sıra, Bu satışlarla CK3, Steam’ın ilk kazanç barajını da aşmış bulunuyor. Yani normalde satılan oyunlardan %30 pay alan Steam, 10 milyon dolar üzeri satış yapan oyunlardan %25 alıyor hatta bu sayı 50 milyon dolar üzerindeyse pay %20’ye düşüyor.

2020’nin üçüncü yarısında %102 oranında faaliyet kârı artışı gözlendiği de söylenenler arasında. İlgili yayını buradan izleyebilirsiniz:

Kaynak:
Yeni Eklenenler Uygulamalar