Drone Üreticisi DJI, ABD Tarafından Ambargo

Dünyanın en büyük ve en popüler drone üreticilerinden biri olan DJI, ABD Ticaret Bakanlığı(U.S. Department of Commerce)  tarafından ulusal güvenlik gereçesiyle teknoloji ihraç etmesini yasakladı.

Huawei'de olduğu gibi artık şirketin tedarik zincirinde bir kesinti olması bekleniyor. Özel izinler ilgili taraflara işlem yapma hakkını garanti altına alsa da, Çin'in bu tür eylemlere başka kısıtlamalarla karşılık verdiği bir ticaret savaşında benzer süreçlerin giderek zorlaştığı bir gerçek.

The Verge'e göre, DJI'nin "Çin'de taciz edici genetik analiz, toplama veya ileri teknoloji gözetleme yoluyla büyük ölçekli insan hakları ihlallerine" karıştığı suçlamaları mevcut belgede yer alıyor ve The Verge , katılımına atıfta bulunuyor Bloomberg Businessweek tarafından hazırlanan bir raporda detaylandırıldığı üzere, Xinjiang eyaletindeki gözaltı kamplarının gözetiminde .

Her halükarda, karar, teoride hangi bileşenlerin serbest bırakılabileceğine dair herhangi bir gösterge olmaksızın, diğerlerinin hepsine otomatik olarak inkar varsayımı ile belirli maddeler için vaka bazında gerekli inceleme ile geri alınabilir.

Korku ve Tepki

Dronlar büyük ölçüde Asya ülkesinde üretiliyor veya bölgede üretilen parçaları içeriyor ve bu da ABD hükümetinin bir süredir endişesi. Bu nedenle, ayrıntılı analiz isteyen İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen teçhizat filosunun askıya alınması planlarının duyurulmasına ek olarak, Adalet Bakanlığı, Ekim ayında yurtdışında bu tür cihazların satın alınmasını zaten yasaklamıştı. Korku, casusluk ve siber saldırılardan kaynaklanıyor.

Bunların hepsi Donald Trump yönetiminde oldu - ve oluyor - ve bu yıl seçilen Joe Biden'in oldukça kapsamlı olan ve aralarında Çin'in en büyük çip üreticisini de içeren mevcut politikalarla devam edip etmeyeceği görülecek. mağdurlar, SMIC, yaptırımlara ilk maruz kalanlardan biri.

Kaynak:
Yeni Eklenenler Uygulamalar