En İyi Ücretsiz CAD Programları

AutoCAD by Autodesk, dünyanın dört bir yanındaki mühendisler ve mimarlar tarafından bilgisayar 3B nesne çizimleri oluşturmak ve 3B evler ve ürünler için kullanılan teknik çizim programıdır . Ancak bu programın yüksek maliyeti nedeniyle, kendi işini kurmak isteyenler veya tasarım stüdyosu açmak isteyenler ve meraklıları için sorun olabilmektedir. Ek olarak, Autodesk artık AutoCAD için kalıcı lisanslar sunmamaktadır, ancak aboneliğinizi yenilemenizi ve yıllık olarak ödemenizi gerektirecek kadar ücret ödemenizi sağlar. Bu yıllar, yıllar içinde, çok daha düşük birkaç alternatif ve ayrıca Autocad için ücretsiz alternatifler doğdu., böylece aynı tür işi, yani ücretsiz yazılımla 3B CAD çizimleri oluşturmak için yapabilirsiniz. Buradaki zorluk, AutoCAD'in Süper Görev turde dosya (DWG dosyaları) oluşturma işlevlerine sahip, aslında aynı ve bir yazılım olmayan, denemeye değer 2D ve 3D çizimler oluşturmak için AutoCAD alternatifleri bulmaktır .

Buradaki zorluk, AutoCAD'in aynı türde dosya (DWG dosyaları) oluşturma işlevlerine sahip, aslında eksiksiz ve sınırlı bir yazılım olmayan, denemeye değer 2D ve 3D çizimler oluşturmak için AutoCAD alternatifleri bulmaktır .

SketchUp

Eskiden Google SketchUp olarak bilinen bu ücretsiz araç, CAD uzmanları için mükemmel bir seçimdir. Birkaç yıl önce yazıldığı gibi, SketchUp , 3B nesneler, üç boyutlu grafikler ve animasyonlar çizmek için kullanılabilen , ayrıca iç tasarım, mimari, inşaat ve makine mühendisliği projeleri, video oyunları ve film tasarımı için harika bir 3B modelleme programıdır . Program, DWG, DXF, OBJ, XSI ve diğerleri dahil olmak üzere çeşitli dosya türleriyle çalışır ve projeleri HD animasyonlara ve PDF'lere aktarabilir.

Bir Google projesinden yola çıkarak, çizimleri yüklemek veya içe aktarmak ve indirmek için geniş bir kitaplığa sahip, öğrenmesi ve kullanması kolay bir programdır. Autocad ile karşılaştırıldığında, NURBS oluşturmaya izin vermez.

LibreCAD

Bir süre önce bir makale ayırdığım LibreCad , ana özelliklerinde onu taklit etmeye çalışan ve bugün dünya çapında birçok profesyonel tarafından da kullanılan Autocad'in en iyi ücretsiz alternatifidir. LibreCAD, QCAD'den (daha sonra CADuntu olarak bilinir) doğan ve özelliklerinde AutoCAD'e benzeyen yüksek kaliteli bir açık kaynaklı 2D modelleme yazılımıdır. Windows PC, Mac ve ayrıca Linux için mevcut olan LibreCAD, DWG dosyalarını da okuyan ücretsiz bir CAD aracıdır. Ana sınırlama, 3B tasarım için destek eksikliğidir. Programı librecad indir linkine tıklayarak indirebilirsiniz.

nanoCAD

Autocad'in profesyonel bir işe kadar ücretsiz bir alternatifi olmadığını düşünenler, belki de 3D CAD çizimleri oluşturmak için en iyi ücretsiz ve sınırsız çözümlerden biri olan nanoCAD programını hiç denememiştir.

En önemli özelliği, Autocad'in DWG formatı için yerel destektir . Bu, nanoCAD ile oluşturulan bir DWG dosyasının, daha sonra dönüştürmeye gerek kalmadan Autocad ile açabilen diğer kişilere gönderilebileceği anlamına gelir.

Programı kullanmak için (yalnızca Windows için), adınızı ve e-posta adresinizi girmeniz yeterlidir. Uzmanlar , ücretsiz ve ücretli sürümler arasındaki farkları kontrol etmek için sitedeki karşılaştırma tablosunu kullanabilir . Arayüz, çizim için hemen hemen tüm aynı komutlar ve araçlarla orijinal Autocad'e çok benzer.

FreeCAD

FreeCAD , Windows PC, Mac ve Linux için ücretsiz bir açık kaynaklı programdır ve özellikle 3B makine mühendisliği ve mimari çizimler için tasarlanmıştır. FreeCAD kendisini, her boyutta gerçek hayattaki nesneleri tasarlamak için parametrik bir 3D modelleyici olarak tanımlar. Parametrik modelleme, model geçmişine geri dönerek ve parametrelerini değiştirerek tasarımınızı kolayca değiştirmenize olanak tanır. Programı freecad indir linkine tıklayarak indirebilirsiniz.

DraftSight

Draftsight , .dwg dosyalarını okumak, yazmak ve paylaşmak için daha iyi yollar arayan kullanıcılar için tasarlanmış, AutoCAD'e profesyonel bir alternatiftir.

DraftSight'ı kullanmayı ve öğrenmeyi kolaylaştıran kullanıcı arayüzü sayesinde, mevcut tasarımları kullanabileceğiniz, toplu baskı yapabileceğiniz, makro kaydına erişebileceğiniz ve DXF ve DWG dosyalarını kaydedebileceğiniz devasa bir tasarım kitaplığına sahiptir. 

2D CAD yazılımı (3D yetenekleri yoktur), teknik çizimler oluşturmak için gerekli tüm araçları içeren gelişmiş bir mimariye dayanmaktadır. DraftSight mevcuttur 30 günlük deneme için ücretsiz olarak indirebilirsiniz, ardından yılda 120 Euro'dan başlayan bir abonelik ödemeniz gerekir.

BricsCAD

BricsCAD , Windows, Mac ve Linux'ta kullanılabilen yüksek seviyeli, ücretsiz olmayan bir programdır. Bu CAD platformu, üçüncü taraf yazılımlarla entegrasyonu ile bilinir ve DWG dosyalarını okuma, düzenleme ve kaydetme özelliği ile Autocad'i zaten kullanmış olanların aşina olduğu çeşitli özelliklere sahiptir. BricsCAD, Autocad 2008 sürümüne benzer bir arayüze sahiptir, 2D çizim için ve ayrıca doğrudan 3D modellemede güçlü özellikler sunar. AutoCAD gibi ücretli bir yazılım olmasına rağmen (ucuz değildir), BricsCAD kalıcı lisanslar ve üç sürümle çok daha ucuzdur: Classic, Pro ve ardından AutoCAD'de bulunmayan araçları da içeren Platinum sürümü.

Kaynak:
Yeni Eklenenler Uygulamalar