Google Chrome Canary Nedir?

Chrome Canary Nedir? Google Chrome tarayıcısı, yazılım için sürekli güncellemeler alır ve kullanıcıların kullanımını kolaylaştıran farklı özellikler ve araçlar getirir. Bu son sürümden önce, her özellik farklı test aşamalarından geçer. Bu durumda, tarayıcının daha kararsız başka bir sürümü kullanılır: Chrome Canary. Chrome'un bu iki sürümü arasındaki farkı biliyor musunuz?

Google Chrome Canary: Nedir?

Chrome Canary, tarayıcının test etmeyi amaçlayan deneysel bir sürümüdür. Chrome, dört sürüm kanalıyla çalışır: kararlı, Beta, Yeni geliştirilenler ve Canary. Kararlı sürüm, genel kullanıma sunulan sürümdür, Canary ise yeni işlevlerin ilk testleri için kullanılır. Başka bir deyişle, Canary sürümünde bir işlev göründüğünde, nihayet son sürüme ulaşana kadar iki başlatma kanalından daha geçmesi gerekir.

Bu, hataları ve diğer türdeki hataları önlemek için yapılır. Canary, Android, macOS ve Windows'ta indirilebilir ve kullanılabilir, ancak kararsız bir sürüm olduğu için navigasyon önerilmez. Yazılım günlük olarak güncellenir ve bu süreçte bazı özellikler bir günden diğerine kaybolabilir. Canary'ye göz atarken tarayıcının beklenmedik bir şekilde çıkması ve bazı işlerin kaybolması yaygındır.

Şirket, "Chrome'un gelecekteki bir sürümü" olduğundan, Canary'yi yalnızca test amacıyla kullanmanızı tavsiye ediyor. Amaç, çoğu kullanıcıyı kararlı kanalda ve sınırlı sayıda geliştiriciyi ve test ediciyi Beta ve Dev kanallarında tutmaktır. Chrome'u günlük olarak kullanırken haberlere erken erişim sağlamak istiyorsanız, seçeneklerden biri Beta sürümünü ( Android | iOS | Linux | macOS | Windows )

Chrome Canary: ana işlevler

Canary'yi test için kullanan bir geliştirici değilseniz, tarayıcının yalnızca yeni işlevler hakkında bilgi edinmesi önerilir. Deneysel kaynaklar için bir alan olan chrome: // flags aracılığıyla kullanıcılar, kararlı sürümde kullanıma sunulmadan önce Chrome için yeni özellikler bulabilir ve etkinleştirebilir.

Bununla birlikte, yine bu sürümün kararsız olduğunu ve bu özelliklerin güvenlik ve gizlilikle ilgili hatalar veya sorunlar oluşturabileceğini unutmamak önemlidir. Bu durumlarda, bu deneysel özellikleri test ederken çok fazla kişisel veri sağlamanız veya günlük yaşamda sıkça kullanmanız önerilmez.

Google Chrome ve Chrome Canary: farklılıklar

Sürümler arasındaki temel fark, tarayıcının kararlılığıdır. Canary birkaç deneysel özelliği bir araya getirse de, son sürüme kadar testlerden ve düzeltmelerden geçmek için bu özelliklerin hepsine hala ihtiyaç duyar. Yaygın olarak indirilebilen sürüm olan kararlı Chrome, haberleri yalnızca kapsamlı bir onarım döneminden sonra içerecektir.

Diğer bir fark, güncellemeler arasındaki aralıktır. Lansman kanallarının ilk aşaması olan Canary her gece güncellenmektedir. Kararlı sürümün diğer tüm kararlı kanallardan geçen güncelleme döngüsü dört ila altı hafta sürer.

Chrome Canary'yi Denemek İçin 5 Neden

  1. Güvenli -  normal Chrome'u etkilemez
  2. Eğlenceli -  en son özellikleri daha önce deneyebilirsiniz
  3. Otomatik olarak güncellenir -  Chromium anlık görüntülerinin aksine, Canary neredeyse her gün güncellenir
  4. Kullanışlı -  geliştiriciler daha yeni Chrome özellikleri ve API'larıyla daha erken çalışabilir
  5. Doğru Chrome -  Flash ve PDF okuyucu dahil tüm Chrome özellikleri mevcut
Kaynak:
Yeni Eklenenler Uygulamalar