Google Cloud, Uzay Gözlemevi Görüntülerini Depolayacak

Şili gözlemevi uzaydan alınan 20 TB görüntü ve bir takım verileri depolamak için Google Cloud'u kullanacak. Şirket ile kurum arasındaki bir anlaşma yapıldı, bu anlaşma doğrultusunda bilgilerinin google'ın  sunucularında saklanması, bilimsel yayılma sürecini hızlandırmak ve uzay gözleminin ufkunu genişletmek için üç yıllık destek sağladı.

Başladıktan sonra, gözlemevi verilerinin korunması ve depolanması artık kurumun sorumluluğunda olmayacak ve Google'ın bulut sunucularının etki alanı altında olacaktır. Bilim adamları için bu, daha fazla görüntüyü yakalamaya, belge depolamaya  ve bilim topluluğu ile hızlı iletişim sağlar.

Araştırmanın genişletilmesi için alan sağlamanın yanı sıra, kurum projesinde gelecek nesiller için bilgiye erişmeyi daha kolay ve hızlı olacağını umuyor. Depolama sorununun ortadan kalkmasıyla billikte nesnelerini kataloglamak için LSST'nin güçlü kameralarından Simonyi Survey teleskopundan görüntüler toplanacak.

Google Cloud başkan yardımcısı Mike Daniels, uzay araştırmaları ve yapay zeka birliğinin, Caltech araştırmacılarının bu yıl yapay zeka yardımıyla yeni bir kuyruklu yıldız belirleyebildiklerini açıkladı.

Ağustos ayında, Caltech'in astronomi bölümünde araştırmacı olan Dmitry Duev, Kaliforniya'daki Palomar Gözlemevi'ndeki uzay nesnelerini tanımlamak için Google Cloud teknolojisini kullanan bir pilot program başlattı. Google Cloud'un yapay zeka modelini kullandıktan sonra , kuyruklu yıldızların %99 doğruluk payıyla işaret etmeye başladı ve 7 Ekim'de yapay zeka tarafından keşfedilen ilk kuyruklu yıldız olan C / 2020 T2'yi yakaladı.

 

Kaynak:
Yeni Eklenenler Uygulamalar