Güneş Sistemi Planlanandan Önce Sona Erebilir

Güneş Sistemi düşünülenden daha erken sonu gelebilir. Bu, Ekim ayında The Astronomical Journal'da yayınlanan ABD'deki California Üniversitesi ve Michigan Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir çalışma sonucu ortaya çıktı.

Bilim insanları, yeni bilgisayar simülasyonlarını kullanarak, yüzlerce yıldır fizikçilerin ve gökbilimcilerin ilgisini çeken bir gizemi çözmeye çalışmak için hesaplamalar yaptı: Güneş Sisteminin sonu ne zaman gelecek? Konuyla ilgili en eksiksiz çalışmalardan biri, 1999'da yayınlandı, 1 kentilyon yıl içinde yok olacağını tahmin edildi.

Ancak, Kaliforniya Üniversitesi astronomu Jon Zink liderliğindeki ekip, geçen yüzyılın hesaplamasının, belirlenen son tarihi değiştirme yeteneği ile önemli değişkenleri dışarıda bıraktığını söylüyor. Bu şekilde kendi simülasyonlarını yapmaya karar verdiler.

Böylece, son çalışma, Güneş'in yörüngesinde dönen gök cisimleri kümesinin sonu için yeni bir son tarih belirlemeyi başardı ve 1 trilyon yıl sonra sona ereceği netleşti. Araştırma ayrıca, parçalanmanın merkezi yıldızdan ve sistemin en büyük bileşeninden kaynaklanacağını belirtiyor.

Sonun Başlangıcı

Araştırmacılara göre, Güneş Sisteminin sonu, Güneş'in ölümüyle başlar, bu 5 milyar yıl içinde gerçekleşmesi gereken, en yakın gezegenlerin ( Merkür , Venüs ve Dünya) yörüngelerini kapsayarak onların yok olmasına yol açacak.

Daha sonra, sistemin ana yıldızı kütlesinin neredeyse yarısını kaybederek kırmızı bir dev haline gelecektir. Bu, diğer gezegenler üzerindeki yerçekimi kontrolünün gevşemesine neden olacak ve onların kendilerini daha da uzaklaştırmalarına neden olacaktır.

Makaleye göre, bu tür değişiklikler Güneş Sistemini yakın yıldızların neden olduğu rahatsızlıklara daha duyarlı hale getirecek. Şu anda, bu tahminler her 23 milyon yılda bir gerçekleşiyor, ancak kümenin yeni şekli onları daha sık hale getirebilir ve geri kalan gezegenleri istikrarsızlaştırma kapasitesine sahip olabilir.

Bilim adamları tarafından simüle edilen modellerden biri, ziyaretçilerin neden olduğu rahatsızlıkların 30 milyar yıl sonra yörüngelerini tamamen kaotik bırakacağını öngörüyor. 50 milyar yıl geçtiğinde, dış gezegenler ( Jüpiter , Satürn , Uranüs ve Neptün ) fırlatılmaya başlayacak, bu süreç 1 trilyon yıla kadar sürebilir ve sonuncusu gittiğinde Güneş Sisteminin sonuyla sonuçlanır.

Mars Hayatta Kalabilir

Amerikalı gökbilimciler tarafından yapılan simülasyonlarda , Güneş'in kırmızı dev fazının neden olduğu değişikliklere ve diğer yıldızların çekimlerine direnen Mars'ın hayatta kalan tek gezegen olabileceğine dair göstergeler var .

Bu, Güneş'e en yakın ve en uzak gezegenler arasında yer alan ve sürecin en yıkıcı etkilerine maruz kalmamasını sağlayan Kızıl Gezegenin ayrıcalıklı konumundan kaynaklanmaktadır.

Bu şekilde, en uzak olanlar galaksinin diğer bölgelerine fırlatılırken, diğer gezegen gruplarına katılırken, Mars, gerçekleşecek kadar güçlü bir yıldızla yakın bir karşılaşmaya varıncaya kadar eski Güneş Sisteminden kalanların bir parçası olmaya devam edecektir. Güneş Sisteminin sonundaki bu yeni çalışmanın tamamen kesin olmadığını hatırlamakta fayda var. Buna rağmen, endişelenmek için daha büyük bir neden yok, çünkü tahminler değişse bile, hala daha milyarlarca yıl var.

 

KAYNAKLAR

  • https://www.livescience.com/solar-system-will-disintegrate-sooner-than-thought.html
  • https://iopscience.iop.org/article/10.3847/1538-3881/abb8de
Kaynak:
Yeni Eklenenler Uygulamalar