HDD/SSD Kıtlığı Mı Geliyor? Fiyatları Patlayabilir Chia Mining Nedir?

Uygulamaya özel entegre devre yongalarını ( ASIC'ler ) veya ekran kartlarını (GPU'lar) unutun : Çinli kripto madencileri artık spekülatif güçlerini sabit disklere (veya SSD'lere) yönlendiriyor.

Son zamanlarda, birkaç donanım haber sitesi , Çinli kullanıcıların Chia ağının madenciliğine yaptığı yatırımlardaki artışın, sabit disklerin, özellikle de daha büyük depolama hacmine sahip iş amaçlı olanların fiyatında artışa neden olduğunu bildirdi.

Taobao veya JD.com gibi e-ticaret sitelerinde satılan ürünlerin geçmiş fiyatlarını izleyen Çinli bir mobil uygulama olan Manmanbuy.com'dan alınan veriler, bu ayın başından bu yana çeşitli sabit disk modellerinin fiyatlarının% 100 fırladığını gösteriyor.

HDD ve SSD Madenciliği Nedir?

Örneğin, aşağıdaki resim, Western Digital'in 12 terabayt (TB) sabit diskinin fiyatının JD.com'da geçtiğimiz birkaç gün içinde 2.499 yuan'dan (371 $) 3.599 yuan'a (537 $) nasıl yükseldiğini gösteriyor. At Amazon.com aynı model (WD120EFAX) hala $ 347 maliyeti.

Bu arada, diğer bir büyük üretici olan Seagate tarafından yapılan 12 TB depolama alanına sahip kurumsal sabit diskler, JD.com'da 835 $ 'dan fiyatlandırılıyor - fiyatı birkaç gün içinde ikiye katlanıyor -.

为什么硬盘都被挖矿的人抢空了?|区块链|固态硬盘|磁盘_网易订阅

Diğer elektronik cihaz satıcıları da JD.com'daki çevrimiçi mağazalarında aynı Western Digital modeli için "tükenmiş" reklam yapıyorlar.

Bununla birlikte, Çinli BlockBeats ve iş gazetesi Time Finance tarafından yayınlanan makalelere göre , piyasada birçok sabit disk var gibi görünüyor, ancak satıcılar fiyatları yükseltmek için sadece stoklarını tutuyorlar.

Weibo kullanıcılarının yorumlarına dayanarak, kripto ile ilgilenmeyen kullanıcılar, kripto madencilerinin zaten GPU'ların fiyatını artırdığından ve şimdi HD pazarına geçmekte olduğundan şikayet ediyor.

Western Digital sabit disk modelinin fiyat geçmişi (Resim: Weibo)

"Planlama" ve "çiftçilik"

Chia, 2017 yılında BitTorrent eşler arası protokolün de arkasında olan Bram Cohen tarafından kurulan merkezi olmayan bir depolama ağıdır.

Ağ ana madencilik ağını 19 Mart'ta başlattı, ancak projenin web sitesine göre blok zincirindeki işlemler 3 Mayıs'a kadar mevcut olmayacak

 

 

 

Kaynak:
Yeni Eklenenler Uygulamalar