Hubble Tarafından Çekilen 5 İnanılmaz Fotoğraf

Hubble, bilim adamlarının büyük keşifler yapmalarına yardımcı olmak için her zaman görsel olmayan bilimsel verilere ek olarak, evrenin güzel görüntülerini de yakalar. Bazıları yayınlanmamış olsa da, çoğu daha önce görülen nesnelerdir - ancak Hubble, bize evrene yeni bir bakış açısı sunma konusunda bizi asla hayal kırıklığına uğratmaz. Uzay teleskobu tarafından şimdiye kadar çekilmiş en güzel ve etkileyici beş fotoğrafa göz atın.

Yaratılışın Sütunları

Bu, Hubble'ın en ünlü görüntülerinden biridir ve 1995'te, hala araştırmasının ilk yıllarında çekilmiştir. Yaradılışın sütunları, Dünya'dan yaklaşık 7.000 ışıkyılı uzaklıkta, Kartal Bulutsusu'nda bulunan yıldızlararası boyutta toz ve gaz kümeleriydi. 

İsim, hem sütunlara (sütunlar) benzeyen formattan hem de kümelerin "işlevinden" kaynaklanmaktadır. Büyük bir yıldız fidanlığı vardı, yani tüm bu gaz ve toz sayısız “güneşin” oluşumu için malzemeydi.

Geçmişteki sütunlara atıfta bulunuyoruz çünkü artık var olmama ihtimalleri çok yüksek. NASA'ya göre Hubble'ın gördüğü şey, teleskopun aynasına çarpana kadar uzayda yolculuk etmesi 7000 yıl süren ışığıydı. Spitzer uzay teleskobu ile çekilen daha yeni görüntüler, birçok bilim insanı için yaklaşık 6.000 yıl önce patlayan ve üç sütunu harap eden bir süpernova tarafından üretilen bir şok dalgası olan, yaratılışın sütunlarının etrafında sıcak bir bulut gösterdi.

Her halükarda, bu fenomenin yaydığı ışık uzay-zamanda yol almaya devam edecek ve olayı takip etme fırsatımız olacak. Son zamanlarda, bize sütunları kızılötesi olarak göstermek için klasik Hubble görüntüsü yeniden oluşturuldu ve sonuç da büyüleyici.

M2-9 Bulut'u

Çift Jetler Bulutsusu veya Kelebek Bulutsusu olarak da bilinen M2-9 Bulutsusu, Dünya'dan yaklaşık 2.100 ışıkyılı uzaklıkta bulunan Yılancı Takımyıldızı'nda yer alan bir gezegenimsi bulutsudur. Bu iki kutuplu bir bulutsudur, yani merkezi bir yıldız tarafından yayılan iki lob malzeme vardır.

"Gezegenimsi bulutsu" teriminin, 18. yüzyılda bu tür bir nesne keşfedildiğinde yaratıldığını, çünkü zamanın optik teleskoplarıyla görülen dev gezegenlere benzediklerini belirtmek önemlidir. Gezegenlerle hiçbir ilgisi yoktur - kırmızı dev yıldızların yaşamlarının son anlarında meydana gelen bir fenomendir.

Kedi Gözü Bulutu

Kedi Gözü Bulutsusu, bu kez Ejderha takımyıldızında bulunan başka bir gezegenimsi bulutsudur. Bilinen en karmaşık bulutsulardan biridir ve Hubble'ın yüksek çözünürlüklü görüntüleri, malzeme sıçramalarını ve çok sayıda yay şeklindeki yapıyı gösterdi.

3.300 ışıkyılı uzaklıkta ve merkezinde, 80.000 K fotosferde bir sıcaklıkta spektral tipte bir yıldız bulunuyor. Parlaklığı Güneş'ten yaklaşık 10.000 kat daha parlak.

Siyah Göz Gökadası

Bu sarmal gökada, Coma Berenices takımyıldızı yönünde yaklaşık 17 milyon ışıkyılı uzaklıkta yer almaktadır ve çapı yaklaşık 86 bin ışıkyılıdır.

Resmi adı NGC 4826 olan gökada, çok sayıda parlak noktaya sahip karanlık görünümü nedeniyle Kara Göz olarak bilinir ve Hubble bu özellikleri olağanüstü bir şekilde yakalamayı başarmıştır. En tuhaf olanı, dış kollar bir yönde hareket ederken, iç kısmın diğer yönde hareket etmesidir. Bunun en olası açıklaması, biri büyük diğeri küçük iki galaksi arasındaki çarpışmanın sonucu olmasıdır.

Bonus Olarak Helix Bulutu

Bu görüntü, göze benzemesiyle birkaç yıl önce internette çok ünlendi ve ona "Tanrı'nın Gözü" lakabını kazandırdı. Aslında, Kova takımyıldızında bulunan Helix Bulutsusu veya Helis Bulutsusu'dur. Karl Ludwig Harding tarafından 1824 civarında keşfedilen bu bulutsu, Dünya'ya en yakın olanlardan biridir - sadece 700 ışıkyılı uzaklıkta.

Bu listede bir “bonus” olarak yer alıyor, çünkü aslında görüntü iki fotoğraftan oluşuyordu - biri Hubble'da kamera ve diğeri Şili'deki Inter-American Gözlemevi Cerro Tololo'nun Mosaic II Kamerası. Bulutsu o kadar büyük ki, tam bir görüntü elde etmek için her iki teleskop da gerekliydi.

Helix, Güneş'e benzer şekilde ölmekte olan bir yıldız tarafından dışarı atılan parlak gazı olan bir gezegenimsi bulutsudur. Yeni kanıtlar, onun neredeyse birbirine dik iki gaz diskinden oluştuğunu göstermektedir. Görüntü 16 Aralık 2004'e aittir.

Kaynak:
Yeni Eklenenler Uygulamalar