İngiltere, Google, Facebook ve Apple'ın Etki Alanını Kırmak İstiyor

İngiltere hükümeti teknoloji devlerinin faaliyetlerini düzenlemek için yeni bir politika dairesi kurulduğunu duyurdu . Amaç, şirketleri sağlanan hizmetler ve tüketici verilerinin kullanımı konusunda daha şeffaf hale getirmektir.

Dijital Pazar Birimi (DMU) olarak adlandırılan ajans, küçük işletmelerin, haber yayıncılarının ve sıradan kullanıcıların diğer büyük şirketlerin yanı sıra Google , Facebook ve Apple gibi baskın şirketlerin yaptığı eylemlerden zarar görmemesini sağlama amacı güdecek.

Piyasa Rekabet Kurumu'na (CMA) bağlı olan DMU, ​​kurallara uymayan şirketler tarafından alınan kararları askıya alma, bloke etme ve hatta tersine çevirme yetkisine sahip olarak Nisan 2021'de faaliyete başlayacak. Ajans ayrıca hükümet tarafından para cezası uygulama yetkisine sahip olacak.

Birleşik Krallık dijital sekreteri Oliver Dowden'a göre, küçük bir şirket grubundaki güç yoğunlaşmasının sektörün büyümesini kısıtladığı, inovasyonu yavaşlattığı ve bunlara bağlı kişileri ve işletmeleri olumsuz etkilediği konusunda hemfikirler. "Bunu çözmenin ve yeni bir teknoloji büyüme çağını başlatmanın zamanı geldi", diye haklı çıkardı.

Dijital Reklamcılık

Yeni kurallara göre bu firmalar internet reklam platformlarının işleyişini daha iyi detaylandırmalı ve hizmetlerini kullananlardan toplanan verilerle ne yaptıklarını netleştirmelidir.

Buna ek olarak, İnternet kullanıcılarına kişiselleştirilmiş reklamlar alma seçeneği sunmaya zorlanabilirler ve rakip platformların kullanımını engelleyen kısıtlamalar getirmeleri, ayrıca küçük işletmelere ve haber yayıncılarının içerikten para kazanmasına fayda sağlamaları yasaklanabilir.

 

Kaynak:
Yeni Eklenenler Uygulamalar