İngiltere, Starlink Projesini Onayladı, Kırsal Bölgelerde 150mbps İnternet Verecek

İngiltere, SpaceX'in Starlink uydu internet hizmetini onayladı. İngiliz düzenleyici Ofcom'a göre, yetkilendirme Kasım ayında SpaceX'e verildi - ve internet Starlink'i kullanan ve hızı sevenlerin raporları var. Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'daki müşteriler geçen yıl testlere katılmaya başladı ve şirket bu yıl kapsamı daha da artırmak istiyor.

Birleşik Krallık'ta onaylanan lisans ile Starlink ağı, BT Group gibi yerdeki internet sağlayıcılarıyla veya hatta OneWeb'de olduğu gibi zaten uydu hizmeti sağlayan şirketlerle doğrudan rekabet edebilir . Birleşik Krallık'ta Better Than Nothing Beta testine kaydolan kullanıcılar çoktan kitlerini almaya başladı - Philip Hall onlardan biri. Çok kırsal bir kasaba olan Devon'da ikamet eden, Insider portalına, Yeni Yıl Arifesinde ağa bağlanmak için yönlendiriciyi ve terminali aldığını ve daha önce kullandığı internetin (BT'ler) sadece 0 indirme hızı sağladığını bildirdi. , Saniyede 5 megabit. Starlink ağıyla hız 85 mbps'ye çıktı.

SpaceX, kullanıcıların 50 Mbps ile 150 Mbps arasında hızlara sahip olabileceğini belirten müşterilere e-postalar göndermişti ve Amerika Birleşik Devletleri'nde 210 Mbps'nin üzerinde indirme hızları bildiren insanlar vardı. Ve kırsalda veya uzak bölgelerde yaşayanlar için uydular tarafından sağlanan internet çok büyük bir yardımcı olabilir. Ofcom tarafından edinilen bilgiler, İngiltere'deki hanelerin% 5'inin en az 30 Mbps hızında internete sahip olmadığını ortaya koydu. Hizmeti test edecek sonraki ülkelerin Yunanistan, Almanya ve Avustralya olması bekleniyor, çünkü üçü de Starlink için onay sağladı.

Yüksek hız, Spacex'in uyduları yörüngede Dünya yüzeyine çok daha yakın konumlandırma projesi sayesinde elde edildi; dolayısıyla 550 kilometrelik yörüngede olduklarından, sinyal kullanıcıya ulaşmak için çok daha az yol alır - ancak diğer yandan bu, uzayda daha fazla uydu sağlanmasını gerektirir.

Şirketin CEO'su Elon Musk'ın hedefi yüksek hızlı genişbant ağını dünyaya taşımak olduğu için toplamda 30 ila 42 bin Starlink uydusu bekleniyor; SpaceX şimdilik bunlardan yaklaşık 1000 tanesini yörüngede konuşlandırdı. Uydu takımyıldızının kullanıcılar için faydalı olmasına rağmen astronomi için bir sorun teşkil ettiğini hatırlamakta fayda var: uydular güneş ışığını kolayca yansıtır ve astronomik gözlemlerde görüntüler belirir . Yine de şirket, astronomiye zarar vermekten kaçınmak için çözümler üzerinde çalışıyor .

Kaynak:
Yeni Eklenenler Uygulamalar