Joe Biden, Huawei ve Diğer 58 Çinli Şirkete Karşı Yatırımları Engelledi

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Huawei'yi ülkedeki ticaret kısıtlamaları listesinde tutan bir icra emri imzaladı ve destek alması engellenen Çin menşeli şirketlerin sayısını 59'a çıkardı. ABD şirketleri veya yatırımcılar.

Joe Biden'ın yönetimi görünüşe göre Huawei için hafifletmeyecek, birçok kişinin cumhurbaşkanlığının Cumhuriyetçi Donald Trump'tan seçimde Demokrat rakibe geçmesinden sonra beklediği bir şeydi.

Çinli dev, son yıllarda ciddi baskılara maruz kaldı ve hatta cep telefonlarında Google ile pazarlık yapmanın imkansızlığı ile "hayatta kalmak" için kendi işletim sistemi HarmonyOS'u piyasaya sürmek zorunda kaldı . Bu, Beyaz Saray'ın yeni sakini ile tekrarlanmalı ve akıllı telefon üreticisi ABD ticaret kısıtlamaları listesinde yer almaya devam ediyor.

Listede Huawei'ye ek olarak, casusluk ve Çin hükümetiyle birlikte çalışma riski olduğu iddiasıyla aynı bahaneyle ABD yatırımı alması yasaklanan 58 Çinli şirket daha yer alıyor.

Dünyanın en büyük gözetim sistemleri tedarikçilerinden biri olan HiVision ve yarı iletken üreticisi SMIC gibi diğer teknoloji şirketleri listede öne çıkıyor.

HiVision'ın engellenmesiyle ilgili olarak Joe Biden, Uygurlara (Türkmen kökenli insanlar) yönelik baskı ve insan hakları ihlallerinde şirketin iddia edilen rolünü de vurguluyor: “Bence Çin gözetim teknolojisinin ÇHC (Çin Halk Cumhuriyeti) dışında kullanılması ve Çin gözetim teknolojisinin baskıyı veya ciddi insan hakları ihlallerini kolaylaştırmak için geliştirilmesi veya kullanılması, olağandışı ve olağanüstü tehditler oluşturuyor.”

Engellenen listede Huawei, HiVision ve SMIC'e ek olarak China Mobile, China Telecommunications ve China Unicom gibi bazı ana Çinli telefon operatörleri de yer alıyor.

Unutmayın ki geçen yıl Donald Trump'ın blok listesine giren bir diğer şirket de Xiaomi oldu . Ancak şirket durumu aşmayı başardı ve geçen Mayıs ayında Joe Biden'ın kısıtlamalarından kurtuldu.

Kaynak:
Yeni Eklenenler Uygulamalar