PS5 ve Xbox Series X'de Call of Duty: Black Ops Cold War Karşılaştırması

Yeni nesil PS5 , Xbox Series X ve Xbox Series S konsollarının halihazırda raflarda yer almasıyla birlikte, konsollarda çalışan oyunlarla kaçınılmaz grafikler ve performans karşılaştırmaları da başladı. Call of Duty Black Ops: Cold War , video oyunlarının performansını ölçen Digital Foundry kanalı tarafından en yeni oyun olarak seçildildi.

Teknik bir uzman olan kanal, Xbox Xeries X  ve PS5'de Ray Tracing modunda dinamik 4K ve 60 fps elde edebileceğini, ancak belirli anlarında PS5'te olası düşüşler olduğunu belirtti. Olumlu tarafı, Sony konsolunun DualSense için özel desteği ve oynanışı büyük ölçüde etkileyen uyarlanabilir tetikleyicileri sahip.

Performans modunda, her iki konsol da 1200p ve 120 fps'ye ulaşabiiyor. Xbox Series S'nin Işın İzleme desteği yok ve her zaman 60 fps'de 1440p dinamikte çalışabiliyor (120 fps modu olmadan). Hemen yukarıdaki Digital Foundry videosunda daha fazla ayrıntı ve oyun oynanışını izleyebilirsiniz.

Digital Foundry'ye göre oyun tüm platformlarda çok iyi çalışıyor ve farklar neredeyse yok denecek kadar az. Örneğin, verilere bakarak PS5, 120 fps'yi çoğu zaman Xbox Series X'ten daha kolay sabit tutabiliyor, Microsoft konsolu ise bazen eylem sırasında 110 ila 118 fps arasında dalgalanabiliyor.

Ancak sayılar hala çok yüksek olduğu için oyun akışkanlığını kaybetmediği için pratik farklılıkları çıplak gözle hissetmek zor. Yani, tüm platformlarda büyük baş ağrıları olmadan, seçilen herhangi bir konsolda sorunsuz çalışan güzel ve sorunsuz bir oyuna sahip olacaksınız.

Yine de, bu çok platformlu, erken nesil oyunların, konsolların ham gücünden çok, her geliştirme ekibinin optimizasyon yetenekleri hakkında daha fazla şey söylediğini her zaman belirtmek gerekir.

Kaynak:
Yeni Eklenenler Uygulamalar