Radeon RX 6900 XT Teknik Özellikleri ve Fiyatı

Radeon RX 6900 XT grafik kartı , geçen yıl Aralık ayında AMD tarafından piyasaya sürüldü ve RX 6000 ailesinin geri kalanıyla birlikte üreticinin üst düzey grafik kartı pazarına dönüşünü işaret etti.

Markanın piyasaya sürdüğü modeller arasında en güçlü GPU olan RX 6900 XT, 4K ve ultra bile olsa hemen hemen her oyunu çalıştırmayı vaat ediyor ki bu küçük bir başarı değil.

Buna ek olarak, Radeon RX 6900 XT , yalnızca plakaya ışık ışınları ekleme hesaplamaları için 80 RT çekirdeği ile özel donanım sayesinde Işın İzleme etkilerini hızlandırabilir.

Teknik Özellikleri

  • Bellek Miktarı: 16 GB.
  • Bellek Türü: GDDR6.
  • GPU Çekirdeği: 5120
  • Bellek Hızı: 2000 MHz.
  • Bellek Hızı Ortalama: 16000 MHz.
  • Bellek Bant Genişliği: 512 GB/s.
  • Bellek Arayüzü Genişliği: 256 bit.

AMD'nin yeni birinci sınıf GPU'su RDNA2 mimarisi ile üretildi ve ana rakiplerinden biri olan Nvidia'nın en güçlü grafik kartlarının yüksekliğine bir alternatif ve aynı zamanda kullanıcıların favorilerinden biri.

Navi 21 XTX olarak adlandırılan Radeon RX 6900 XT'nin grafik işlemcisi, 80 hesaplama biriminde düzenlenmiş 5.120 akış işlemcisinden oluşuyor.

Bu çekirdeklerin temel hızı 1.825 MHz ve turbo 2.250 MHz'e kadar çıkıyor.Ayrıca AMD'ye göre Game Boost, oyunların 2.015 MHz civarında çalışmasını sağlamalı.

Ayrıca AMD GPU'nun GDDR6'da 16 GB VRAM'e sahip olduğunu ve GPU ile grafik işlemcisi arasındaki iletişimin 256 bit arayüz ile garanti edildiğini ve veri alışverişinin 512 GB hızında yapıldığını belirtmekte fayda var.

Radeon RX 6900 XT'nin bir diğer önemli özelliği, işlemci için dahili bir bellek yönetim sistemi olan ve özel bir yüksek hızlı RAM ihtiyacını ortadan kaldıran Infinity Cache'dir.

Performans ve Tüketim

Performansı ile ilgili olarak, Nvidia'dan GeForce RTX 3080 ile karşılaştırılabilecek bir şeyimiz var. AMD anakartının profili RTX 3090'a daha çok benziyor olsa da, incelemelerdeki ve kıyaslamalardaki performansı bize rakibinin daha güçlü modeli kadar güçlü olmadığını söylüyor.

Sorun büyük olasılıkla AMD kartını biraz geride bırakan Nvidia ekran kartlarındaki oyunların optimizasyonu ile ilgili. Radeon RX 6900 XT , rakibine kaybetmesine rağmen hala iyi performans gösteriyor ve hemen hemen her oyunda iyi performans gösteriyor.

Özellikleri de avantajlıdır. Başlangıç ​​olarak, RX 6900 XT, kartın garantisini ihlal etmeden acemi kullanıcılar için bile performans ayarlamalarına izin veren bir hız aşırtma aracı olan Öfke Modu'na sahiptir.

Radeon RX 6900 XT'nin bir diğer ayrıcalıklı özelliği ise, kartın en yeni nesil Ryzen işlemcilere sahip bilgisayarlarda aynı sistem RAM'ine erişmesine olanak tanıyan ve aynı zamanda GPU'nun performansına da katkı sağlayacak Akıllı Erişim Belleği.

Radeon RX 6900 XT'yi kimler satın almalı?

AMD'nin yeni üst düzey grafik kartı yüksek kapasiteye sahip, iyi performans ve iyi performansın yanı sıra özel özelliklerin yanı sıra maksimum grafik ayarlarıyla 4K'da oyunları çalıştırabiliyor.

Ancak bu sadece oyun izleyicileri için değil. Mükemmel bir performans sunmak için, aynı anda birkaç aktivite gerçekleştirmesi gerekenler için idealdir.

Video ve görüntü düzenleme ve 3D modelleme için yazılım kullanan profesyoneller , faaliyetlerini gerçekleştirirken hiçbir problem yaşamayacakları için Radeon RX 6900 XT'yi seçerken büyük fayda sağlayabilir.

RX 6900 XT Fiyatı Ne Kadar?

RX 6900 XT henüz Türkiye'de resmi olarak mevcut değil, ancak yakında gelmesi bekleniyor. Ancak, AMD anakartıyla ilgilenen herkes ithal etmeyi seçebilir. Uluslararası pazarda yeni Radeon tarafından talep edilen değer 999 ABD doları, yani 7400+ TL  civarında fakat bu fiyat vergilerle 13-14 bin TL fiyatlarında görebiliriz.

Kaynak:
Yeni Eklenenler Uygulamalar