Signal vs Telegram: Hangi Mesajlaşma Uygulaması Daha Güvenli?

WhatsApp'ın yeni gizlilik kurallarının neden olduğu kafa karışıklığının ortasında, Telegram ve Signal gibi rakip uygulamalar popülerliklerinin Türkiye'de dahil olmak üzere dünya çapında arttığını gördü. Ancak hangi uygulama bilgilerinize en çok saygı duyuyor ve hangisi en güvenli olanı? Bunları ve diğer soruları aşağıda cevaplamaya çalışacağız.

Hem Signal hem de Telegram, gruplar, PC erişimi, otomatik olarak kaybolan mesajlar gönderme, fotoğraf ekleri, videolar, sesler, belgeler, GIF'ler ve çıkartmalarla WhatsApp ile aynı temel özellikleri sunar.

WhatsApp'ın rakiplere göre en büyük avantajı, Signal ve Telegram'da halen geliştirilmekte olan sesli ve görüntülü grup görüşmeleri özelliğidir.

Bunun dışında rakipler, tabletlere erişim seçeneği ve kişiselleştirilmiş temalarla görünümü kişiselleştirme seçeneği ile öne çıkıyor. Önem verenler için, her ikisi de GPL lisansı altında açık kaynak koduna sahiptir.

Ek olarak, Telegram binlerce katılımcıyla büyük topluluklar olarak işlev gören kanallar sunma avantajına sahiptir. Uygulama size mesajları ve mesajları silmek için daha da fazla özgürlük sunar - WhatsApp'ta bir saat sonra ve Signal üç saat sonra kullanılamayan bir seçenek. Telegram'ın bir diğer önemli özelliği, alıcı ekranı yakalamaya çalışırsa yönlendirmeyi engelleyen ve kullanıcıyı uyarmaya çalışan bir seçenek olan gizli sohbetlerdir.

Hesaba farklı cihazlardan bağımsız olarak erişmenizi sağlayan Telegram'ın çalışması , uçtan uca şifreleme özelliğinin uygulanmasını zorlaştırıyor . İzleyenlere karşı koruma, sıradan mesajlar veya kanallar için değil, yalnızca gizli sohbetlerde ve sesli ve görüntülü aramalarda mevcuttur.

Gizlilik 👀

Bu bağlamda - alternatif uygulamaların benimsenmesinde önemli bir nokta - WhatsApp rota kaybetti, Apple'ın App Store'daki damga sistemini veri toplamayı tanımlamak için zorunlu hale getirmesi nedeniyle Facebook protesto etti.

Apple mağazasındaki yeni bilgi sistemi, WhatsApp'ta rakiplerinden çok daha büyük bir liste ile uygulamanın kullanıcı hakkında hangi verileri topladığını ortaya koyuyor. “Zap” , kaynaklarının diğer Facebook hizmetleriyle entegrasyonu sayesinde büyük listenin bir kısmını haklı çıkardı , ancak yine de liste herhangi bir kullanıcıyı korkutabilir.

Telegram sırayla yalnızca adı ve telefon numarasını, kişi listesini (konuşma listesinde tanıdıklarını aramak için) ve bir kullanıcı tanımlayıcısını toplar. Signal söz konusu olduğunda, telefon numarası kullanıldığından, ancak kullanıcıyı benzersiz bir tanımlayıcıyla ilişkilendirmediğinden, bu bile değil.

Güvenlik 🤔

Bu noktada Signal, neden aktivist Edward Snowden ve işadamı Elon Musk tarafından önerilen uygulama olduğunu haklı çıkarır : uçtan uca şifrelemeye ek olarak, hizmet telefonunuzda depolanan tüm verileri şifrelemenize izin verir. Bu özellik, üç uygulamada bulunan bir araç olan uygulamanın şifre kilidinden yararlanır.

Ek olarak, Signal profil fotoğrafı, katıldığı gruplar ve diğer kişisel bilgiler dahil olmak üzere tüm kullanıcı meta verilerini şifreler ve yalnızca izleyiciler tarafından değil, aynı zamanda Signal'den sorumlu olanlar tarafından da erişimi engeller. Ayrıca signal indir linkine tıklayarak signal'i indirebilirsiniz.

Telgraf ve WhatsApp teklif, sırayla, iki aşamada (2FA) hesap koruma seçeneği ile kimlik doğrulama, Sinyal tarafından sunulmayan özelliği. 2FA etkinleştirildiğinde, başka bir cihazda hesabı etkinleştirmeye çalışırken kullanıcının kimliğini doğrulamak gerekir, bu da operatörün çipinin klonlanması durumunda bile meraklılar için hayatı zorlaştırır.

Kullanıcı Sayısı 👩

Kullanıcılarınız yoksa en iyi mesajlaşma servisi sizin için pek bir şey yapmayacaktır. Bu noktada WhatsApp, dünya çapında iki milyardan fazla kullanıcısı ile hala mutlak liderdir. Son zamanlarda Telegram, yeni “Zap” kurallarının neden olduğu paniğin ortasında 500 milyon kullanıcının işaretini kutladı. Raporla temas halinde olan Signal, rakamları kamuya açık olarak paylaşmadığını, ancak "halihazırda oluşturduğumuz tüm rekorları kırdığını" garanti ettiğini belirtti.

Türkiye'de WhatsApp, cep telefonlarının neredeyse% 100'ünde bulunurken, Ağustos Mobile Panorama anketinden elde edilen rakamlara göre Telegram% 35 oranında varlığını kaydetti . Aynı anketin Aralık sayısında, segment liderinin Telegram'ın% 7'sine karşı Türklerin %56'sının ana ekranında hazır olduğu tespit edildi. Çalışmanın her iki baskısında da Signal'den yeterince bahsedilmemiştir.

Sonuç olarak, Signal ve Telegram'ın daha fazla yayılmasının önündeki ana engel, WhatsApp'ın popülaritesi ve geniş bir kullanıcı tabanını "dönüştürmenin" zorluğudur. Öyle olsa bile, bunun ICQ, MSN Messenger veya Orkut gibi hizmetlerde gerçekleştiğini gördük .

Kaynak:
Yeni Eklenenler Uygulamalar