SpaceX Starlink Uydularını Göndermeye Devam Ediyor

Bu Pazartesi (15), SpaceX , Falcon 9 yeniden kullanılabilir roket ile 60 birimden oluşan başka bir Starlink uydusu grubunu fırlattı. Uydular başarıyla yörüngeye getirildi, ancak aracın ilk aşaması bilinmeyen bir arızaya sahipti ve sona ermedi. Atlantik Okyanusu'ndaki yüzen platforma iniş.

Roketin 14 Pazar günü fırlatılması gerekiyordu, ancak kötü hava koşulları nedeniyle yere düştü. Falcon 9 fırlatıldıktan sonra kuzeydoğuya yöneldi; Yaklaşık iki dakika sonra, aracın ilk aşaması serbest bırakılırken, uydu setini yörüngeye almak için ikinci aşamanın motoru çalıştırıldı. Birkaç dakika sonra, pervane “Tabii ki Seni Hala Seviyorum” gemisine geri döndü.

Bunun için, giriş ateşlemesi sırasında iticinin dokuz motorundan üçünü harekete geçirmek ve ardından inişten önce fren manevrasını gerçekleştirmek için bunlardan yalnızca birini yeniden etkinleştirmek gerekli olacaktır. Bununla birlikte, ilk aşamada bir şeyler ters gitmiş gibi görünüyordu: roketin üzerindeki bir kameradan gelen görüntüler, giriş yanmasından sonra yangın olduğunu gösterdi ve telemetri verileri kısa bir süre sonra kesintiye uğradı.

Ardından, gemideki bir kamera gökyüzünde turuncu bir parıltı yakaladı ve roketin olaydan sonra okyanusa düşmesi muhtemel. SpaceX mühendisi Jessica Anderson, fırlatmanın canlı yayını sırasında roketin ikinci etabında her şeyin yolunda gittiğini söyledi: "Görünüşe göre güçlendiricimizi bu gece 'Elbette Seni Hala Seviyorum' programına indirmemiştik ve bu bir kurtaramamış olmamız utanç verici, ancak ikinci aşama nominal bir yörünge üzerinde ”.

SpaceX, onları yeniden kullanmak için Falcon 9 aşamalarını kurtarmayı tercih etse de, şirket zaten birincil görevinin yükü her zaman başarıyla tamamlanan yörüngeye almak olduğunu belirtti: roketin ikinci aşaması, 60 Starlink uydusunu yaklaşık 300 km yükseklikte yörüngede. Uydular, kalkıştan yaklaşık bir saat sonra serbest bırakıldı ve deniz seviyesinden 550 km yükseklikte operasyonel yörüngeye ilerlemek için itici güçlerini etkinleştirdiler.

İniş girişimi sırasında hidroforun arızası hakkında şirketten hala resmi bir bilgi yok. SpaceX'e göre Falcon 9'un en son sürümü, yalnızca birkaç denetim ve görevler arasında minimum güncelleme gerektiren 10 kata kadar uçabiliyor. Daha eksiksiz bir bakım yapılırsa, lansman sayısını artırmak mümkündür.

SpaceX, görevin başarısıyla, Starlink takımyıldızında bin uyduyu geçti ve yıl sonuna kadar yaklaşık 1.500 uyduyu yörüngede bulundurma ilk hedefinin son aşamasına doğru ilerliyor. Bundan sonra, şirketin küresel internet kapsamını sağlamak için daha fazla birim kurması bekleniyor - Amerika Birleşik Devletleri düzenleme kurumu olan Federal İletişim Komisyonu 12.000'e kadar uyduyu çalıştırma yetkisi verdi. Şimdi, 17 Şubat'ta farklı bir Falcon 9 ile başka bir lansman yapılacak.

Kaynak:
Yeni Eklenenler Uygulamalar