Türksat 5A Ne Zaman Fırlatılacak?

Türkiye'nin son uydusu Türksat 5A'nın bu yılın 4. çeyreğinde fırlatılması onaylandı. Bu, bugün ile 2022 arasında yörüngede olacak olan yeni nesil üç teknenin ilkidir.

Türkiye ulaştırma ve altyapı bakanı Adil Karaismaloğlu, 3 Haziran'da Ankara yakınlarındaki Gölbaşı'ndaki Türksat tesisini ziyaret ederek, Türkiye'nin uydu yayıncılığının Asya, Avrupa ve Afrika ülkelerine seslenerek sektörde önemli bir faktör olarak ortaya çıktığını söyledi.

Türksat 5A Elon Musk

Türksat 5A, Türkiye, Orta Doğu, Avrupa ve Afrika'nın geniş bölgelerini kapsayan 31 derece Doğu boylamında Ku bandında faaliyet gösterecek. Televizyon hizmetleri sağlayacak ve geniş bant veri ağlarını geliştirecek. Türkstat ve TAI tarafından 2011 yılında imzalanan anlaşma kapsamında Airbus Defence and Space (D&S) ile ortaklaşa inşa edilen Türksat 5A, Florida'daki fırlatma rampasından SpaceX Falcon 9 roketleri ile uzaya fırlatılmak üzere imzalamıştı. 5 Ocak 2021 tarihinde gönderilecek.

SpaceX

Türksat 6A ve 6B adlı iki takip uydusu, Türksat ve ülkenin önde gelen bilim kuruluşu Bilimsel ve Teknolojik ile birlikte bakanlık ve savunma şirketi ASELSAN, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) ve CTech gibi kuruluşlar ve şirketler arasında işbirliği içinde yerli olarak üretilmektedir. Türkiye Araştırma Kurumu (TÜBİTAK).

Türksat'ın yatırım değeri 10,2 milyar TL'ye (1,5 milyar $) ulaşırken, şirket 2020'nin ilk üç ayını 101 milyon TL faaliyet kârı ile kapattı.

Kaynak:
Yeni Eklenenler Uygulamalar