Türksat Uydusunda Şifresiz Yayın Yapan Yabancı Kanallar

Türksat uydusunda bir çok yerel ve ulusal kanal vardır bunlar vardır bunların yanı sıra Türkçe olmayan yurt dışı meşeili kanallarda mevcuttur, bu yazımızda bu kanlların listeledik. Bu listeyi hazırladığı için Yağmur Cenan Boyacı arkadaşımıza teşekkür ederiz.

 

1- Ala Too 24 (Ala Meydan 24): Adını Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'teki ünlü Ala Meydan'dan alan kanal Kırgızca ve Rusça yayın yapan devlet menşeili haber kanalı.

2- Aljazeera TV (El Cezire TV): Arapça yayın yapan haber kanalı.

3- Aljazeera International TV (El Cezire Uluslararası TV): El Cezire TV'nin uluslararası İngilizce yayın yapan kanalı.

4- Farda TV (Rah-e Farda / Tanberg Service): Afganistan menşeili uluslararası yayın yapan kanal zamanında pek çok önemli futbol maçını da canlı yayınlamıştır. Yayın dili Farsçanın bir lehçesi olan Darcadır. Çeşitli içerikte programları mevcuttur.

5- Kazakh TV (Kazak TV): Kazakistan'ın ilk ulusal devlet kanalıdır. Kültür, sanat, tarih alanlarında 7/24 yayın yapan kanal Kazakça, Kırgızca, Özbekçe, Türkçe ve Rusça olmak üzere 5 farklı dilde yayın yapmaktadır.

6-NHK World - Japan (NHK Dünya - Japonya): Japonya menşeili NHK (Nippon Hoso Kyokai: Japonya Yayın Kuruluşu) ulusal haber kanalının, uluslararası platformda İngilizce yayın yapan koludur. Haber dışında kültür, sanat, tarih konulu belgesel ve programlar da yine İngilizce dilinde mevcuttur.

RTR Planeta (Rusya Televizyonu ve Radyosu - Dünya): Genel içerikli uluslararası yayın yapan Rusya devlet kanalıdır. Dili Rusçadır.

Russia 24 TV (Rusya 24 TV): Rusya devletine ait uluslararası Rusça yayın yapan haber kanalı.

Türkmeneli TV: Irak/Kerkük merkezli hem Türkçe hem Arapça yayın yapan Irak Türkmenlerine yönelik içeriklere sahip kanaldır. Haber yayıncılığının haricinde dizi, film, belgesel ve programlar da mevcuttur. 2004'te yayın hayatına başlayan kanal, Türkiye'de de TRT, ATV, TGRT ve KKTC'de BRT TV (Bayrak Radyo Televizyon) gibi diğer Türk TV kanallarıyla da içerik ve program paylaşımına dair karşılıklı anlaşmalar imzalamıştır. Kerkük ve Bağdat ile Ankara'da stüdyoları mevcuttur.

UA TV: Ukrayna menşeili devlet kanalıdır. Uluslararası yayın yapan kanalın Ukraynaca, Kırım Tatar Türkçesi, Rusça, İngilizce ve Arapça dilinde içerikleri sırayla yayınlanmaktadır.

Kanal frekans listesi: https://www.turksat.com.tr/tr/turksat-frekans-listesi

Kaynak:
Yeni Eklenenler Uygulamalar