Twitter, Yanlış Bilgiyle Mücadele Eden Gönüllüler Topluluğu Birdwatch'ı Başlattı

Yanlış bilgilere ve sahte haberlerin kendi platformunda yayılmasına karşı hareket etme konusunda giderek artan bir baskıya maruz kalan Twitter , 25 Pazartesi günü, Birdwatch'ın sosyal ağ kullanıcılarını bir "kanunsuz" forumuna katılmaya davet eden bir proje olduğunu duyurdu. içerik yanıltıcı olabilir. Yenilik, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde test ediliyor ve başka bir ülkede kayıt yaptırmak mümkün değil.

"Birdwatch, insanların yanıltıcı olduğuna inandıkları tweetlerdeki bilgileri tanımlamalarına ve bilgilendirici bir bağlam sağlayan notlar yazmalarına izin veriyor. Bu yaklaşımın, yanıltıcı bilgiler yayıldığında hızlı yanıt verme potansiyeline sahip olduğuna inanıyoruz ve insanların güvendiği ve değerli gördüğü bağlamı ekliyoruz, ”diye açıklıyor Twitter ürün başkan yardımcısı Keith Coleman.

Buradaki fikir, gelecekte "kuş gözlemcileri" tarafından yazılan notların platformun herhangi bir kullanıcısı için tweet'lerle bağlantılı olarak görülebilmesidir; ancak şimdilik yalnızca projeden ayrı bir sitede gösterilecekler, böylece diğer gönüllüler bunların yararlılıklarını sınıflandırabilir ve böylece güvenilir bir doğrulama ekosistemi oluşturabilir; Program, yalnızca "yararlı ve uygun" olduğu kanıtlandıktan sonra sosyal ağın kendisine genişletilecektir.

"Bunun gibi topluluk güdümlü bir sistem kurmanın bir takım zorlukları olduğunu biliyoruz - onu manipülasyon girişimlerine dirençli hale getirmekten, çoğunluğun hakimiyetinde olmamasını veya vergi mükelleflerinin dağılımına bağlı olarak önyargılı hale gelmesini sağlamaya kadar. Pilot uygulama boyunca bu şeylere odaklanacağız ”dedi Keith. Programla işbirliği yapmakla ilgilenen özel hotsite kayıt olabilirsiniz.

Kaynak: Twitter Blog

Kaynak:
Yeni Eklenenler Uygulamalar