Uzayda Yapılmış 10 İlginç Deney

İnsanlık uzaya gitme başladığından bu yana birçok soru cevaplanabilirdi. Örneğin gezegenimizin yörüngesine yapay bir cisim almanın mümkün olduğunu, uzaya ve uzaydan sinyaller gönderebileceğimizi keşfettik ve Ay'a ulaşmanın mümkün olduğunu gösterdik.Ancak diğer birçok şüpheye ancak bilimsel deneylerle cevap verilebilirdi, hatta bazıları oldukça eğlenceli olabilir.

Belki de dünyadaki ilk büyük başarılı bilimsel deneyin 4 Ekim 1957'de Sovyetler Birliği tarafından fırlatılan bir uydu olan Sputnik olduğunu söyleyebiliriz (diğer roketler daha önce atmosferimizi terk etse de). İlk uzay uydusuydu ve uzaydan yayılan ilk sinyalden sorumluydu. 22 günlük görevi sırasında radyo sinyalleri aracılığıyla amatör radyocular tarafından bile tespit edilebilen bir "bip" sesi iletti.

Sputnik'in başarısı, Amerika Birleşik Devletleri'nin 1975'e kadar Sovyetler Birliği ile Uzay Yarışı'nı sürdürmesine yol açtı. Bu, bilimin, 1969'daki Apollo 11 misyonuyla insanları Ay'a indirmek için yeterli teknoloji ve bilgi geliştirmesine yol açtı. sıradan hale gelecek yeni bir senaryoya yol açtı: Ay'da ve daha sonra Dünya yörüngesindeki bilimsel deneyler. Astronotlar bugüne kadar daha fazla araştırma yapmak için Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) seyahat ettiler ve bazıları oldukça tuhaftı.

Bir Astronot Giysisini Uzaya İttiler

Bazı bilim kurgu filmlerinde ve dizilerinde, bir uzay gemisinde ölen mürettebat üyelerinin cesetleri sonsuza dek yüzmek için kozmik boşluğa atılır. Bu ISS'de olsaydı, sahne yukarıdaki video gibi görünürdü.

Bu deney 3 Şubat 2006'da gerçekleştirildi. Ivan Ivanovitch lakaplı bir Rus uzay giysisi (veya Bay Smith, her ikisi de Rusyada çok yaygın isimlerdir) eski kıyafetlerle doldurulmuş ve kasıtlı olarak dekompresyon odasından ipler olmadan itilmiştir.

Fikir, uzay giysilerinin uydu olarak kullanılıp kullanılamayacağını bulmaktı, bu nedenle adı SuitSat-1 idi. Kıyafetlerin belirli bir faydalı ömrü olduğu ve sonra yararsız hale geldiği için, Ruslar onları uzayda kullanmanın mümkün olup olmadığını öğrenmek istedi.

Görev sonuç raporları değişiklik gösterir. NASA verici lansmanından sonra erken öldü diyor, ama Rusya son bir sürücü iki hafta sonra olduğunu söylüyor. Onaylanan son sinyal 18 Şubat'ta alındı, ancak SuitSat-1, Dünya atmosferine girmeden ve 7 Eylül 2006'da yanmadan önce aylarca yörüngede kaldı.

Ay'a Bir Çekiç ve Tüy Attılar

Efsaneye göre Galileo Galilei, öğretmenleri deneyimlerini eğik Pisa kulesinde izlemeye ikna etmişti. Fizikçi, kulenin tepesinden küçük olanın yanına büyük bir taşı düşürerek ikisinin de aynı anda yere ulaştığını gösterdi. Hikaye gerçek olsun ya da olmasın, serbest düşüşün evrenselliği ilkesi Galilei tarafından belirlendi: eğer iki cisim aynı yerçekimi alanına sahip bir yere aynı anda düşerse, kompozisyonlarına bakılmaksızın aynı ivmeye maruz kalırlar.

Ama bu cümlede bir sorun var. İki nesneden birinin havaya direnç gösteren bir şekli varsa - örneğin bir tüy veya kağıt parçası - yere düşmesi daha uzun sürer. O halde hukuk ancak havanın olmadığı bir yerde ispatlanabilir. Ay bu yerlerden biridir ve Apollo görevleri sırasında oraya giden astronotlar deneyi yapma fırsatı buldular.

2 Ağustos 1971'de, Apollo 15 görevinin Komutanı David Scott, bir çekiç ve bir şahin tüyü aldı ve onları aynı yükseklikte - yerden yaklaşık 1,6 metre yüksekte - kaldırdı ve sonra düşürdü. Hava direnci olmadan iki nesne aynı anda düştü. Bilim adamları sonucun bu olacağını zaten biliyor olsalar da, NASA astronotu Joe Allen'ın bildirdiği gibi uzay kaşiflerinin geri dönüşü aynı teoriye dayandığından, bunun bir rahatlama olduğunu söyleyebiliriz.

Renkli ve Yüzen Bir Su Damlası Yaptılar

Mikro yerçekiminde nesneler nasıl davranır? ISS'deki birçok deneyim bu soruyla motive edilir. Bu tür bir ortamda tohumlar filizlenebilir mi? Bitkiler besleyici meyveler üretebilir mi? Başlangıçta, bazı sorular daha alışılmadıktı. Ama daha az ilginç değil.

Astronotlar, bir mikro yerçekimi ortamında biraz su dökerseniz, şeffaf, yapışkan bir top gibi orada yüzdüğünü çabucak öğrendi. Ne tür oyunlar hayal edin, yani bununla deneyler yapılabilir. Diğer eğlenceli şeylerin yanı sıra, su balonları patlatıldı , yüzen suya GoPro kameralar yerleştirildi. Ve ISS'de bir damla suyu boyayan Scott Kelly adında bir adam vardı.

Bir gıda boyası kullandı ve efervesan tabletleri yüzen bir su kabarcığına yerleştirdi. İçeride çözünmenin yanı sıra, gazlar suya salındı ​​ve ilginç bir etki oluşturdu.

Uzayda Ateş Yakma

Ve ateş, mikro yerçekiminde nasıl davranır? Kozmonotlar bunu çok hoş olmayan bir şekilde, yani istemeden, 1997'de Sovyet uzay istasyonu Mir'de meydana gelen bir olayda keşfettiler. Aynı yılın 24 Şubatında, jeneratörde bir yangın çıktığında altı mürettebat tehlike altındaydı. oksijen. Alev, katı yakıt kartuşundan çıktı ve iki egzoz kapağından birine erişimi engelledi. Neyse ki ekip yangını kontrol etmeyi başardı.

Bu, uzay ajanslarına hala inşaatın ilk aşamalarında olan Uluslararası Uzay İstasyonu için önemli dersler verdi. Mikro yerçekiminde yangın ve alev söndürme özelliklerinin neler olduğunu bulmak için ISS'de katıların yakılması üzerine deneyler gibi daha sonra başka çalışmalar da yapıldı. Çeşitli yakıt türleri kullanılmış ve bu deneylerden elde edilen veriler, burada, Dünya'daki yanmanın daha ince ayrıntılarını daha iyi anlamak da dahil olmak üzere, çeşitli amaçlarla kullanılabilir.

Uzayda Örümcekler Ağ Ördü

Uzay araştırmalarının başlangıcından bu yana hayvanlar, orada nasıl gideceklerini öğrenmek için uzaya gönderildi. Laika köpeğinin hüzünlü hikayesi en ünlüsü olmasına rağmen, diğer hayvanlar daha önce uzayda bulunmuştu. Çoğu zaman, gezginler memeliydi, ancak diğer, daha sıra dışı türler de deneyimlerin bir parçasıydı. Örneğin örümcekler.

Esmeralda ve Gladys adlı iki altın ipek dokumacı örümceği (Trichonephila clavipes), ISS'de 45 gün geçirdi. Önceden yardım almadan roketler üzerinde tek başına fırlatılan hayvanların aksine, örümceklere iyi davranıldı, hoş bir habitatta tutuldu, sıcaklık ve nem kontrolüne ek olarak bir gece döngüsünü simüle etmek için ideal aydınlatma koşullarıyla ve tabii ki, meyve sinekleri ile beslenmek.

Örümcekler mikro yerçekimine çok iyi adapte oldular, yiyecek avlamak için ağlar ördüler - sinekler, çatal bıçaklı tabaklarda ızgara olarak servis edilmedi. Bu tür, proteinleri geri kazanmak için her günün sonunda ağlarını yiyor ve Esmeralda ve Gladys tüm süreci normal olarak, zamanında yaptı. Bu ilginçti, çünkü ISS'ye getirilen diğer dokumacı türleri günün herhangi bir saatinde ağları örüyordu.

Bununla birlikte, bu deneyimde bazı meraklara dikkat çekildi. Örneğin, örümcekler ağları mikro yerçekiminde farklı şekilde örer. Bu türün Dünya'da ördüğü daha üç boyutlu ve asimetrik şekillere kıyasla daha düz ve yuvarlak ağlardı.

Kozmonot Kaplumbağalar

Kaplumbağalar da uzaya gitti. İlki, insanlık canlı organizmaların uzay yolculuğuna nasıl tepki vereceğini bilmeden önce 1960'larda Sovyetler tarafından ele geçirildi. Ne yazık ki, izin verme yeteneği olmadan hayvanları kullanmaya karar verdiler ve 1968'de iki Rus kaplumbağası, sinekler, larvalar, tohumlar, bitkiler, algler ve bakterilerin yanı sıra ayın etrafında dolaştı.

Fırlatma sırasında, gövdeli kozmonotlar artık beslenmiyordu. Bu, deneyin bir parçasıydı. Yedi gün seyahat ettiler, diğer kaplumbağalar da aynı süre boyunca yiyecekten mahrum bırakılan Dünya'da kaldı. İki kaplumbağa grubunun karşılaştırılması, kozmonot hayvanlardaki herhangi bir değişikliğin temelde kıtlığın sonucu olduğunu ortaya çıkardı. En azından uzay macerasından sonra huzurlu bir hayata sahip olabilirler.

Bitki Deneyi

Bitkiler ve tohumlar ile deneyler bugün ISS'de yaygın olabilir, ancak 1970'lerde bu garip bir fikirdi. 31 Ocak 1971'de başlatılan Apollo 14 görevi, bu sıra dışı kargolardan birini - yaklaşık 500 tohum taşıdı. ABD Orman Hizmetleri'nden bilim adamları, uzayda uçan ağaç tohumlarının normal bir şekilde filizlenip filizlenmeyeceğini bilmek mi istiyordu?

Ay yörüngesindeki komuta modülünde kalan astronot Stuart Roosa ile birlikte kalan bir silindire beş ağaç türü dahil edildi. Ay'ı 34 kez açtıktan sonra görev tohumlarla birlikte Dünya'ya döndü. Dikildiler ve çoğu filizlenmek için hayatta kaldı. Onlarla gezegenimizde kalan tohumlar arasında gözle görülür bir fark yoktu.

Büyüdüler ve "Ay Ağaçları" olarak tanındılar. Daha sonra ABD'nin çeşitli yerlerine nakledildiler, ancak bugün çok azı diğer ağaçlarla karıştığı için sayılabilir.

Karınca Deneyi

Başka bir araştırma, karıncaların normal yerçekimindeki davranışlarını mikro yerçekimine alınan bir grupla karşılaştırmayı amaçladı. Bilim adamları, karıncalar arasındaki etkileşimlerin belirli bir bölgedeki bireylerin sayısına nasıl bağlı olduğunu ölçtüler.

Her birinde yaklaşık 100 karınca bulunan sekiz habitat, bilim adamlarının her karınca yuvasındaki böcekler arasındaki hareket modellerini ve etkileşim oranlarını analiz etmek için kameralar ve yazılımlar kullandığı ISS'ye alındı. Önceki araştırmalar, karıncaların bölgede kaç tane olduğunu tahmin edebildiklerini, yiyecek arama gibi birçok farklı durumda gerekli bir hesaplamanın gerekli olduğunu göstermektedir.

Araştırmanın bilim adamlarının bildirdiğine göre, mikro yerçekimindeki karıncalar, belki de yüzeye tutunmanın zorluğundan dolayı araştırmalarını daha az verimli yaptılar. Uzaydaki karıncaların yaklaşık% 7'si serbestçe süzülüyordu ve yüzeyde bir "dayanak" yoktu; bu, bir bireyin bir alandaki karıncaların yoğunluğunu değerlendirme ve yiyecek arayışında yollarını çizme becerisine müdahale etmiş olmalıydı.

Sürüngen Deneyi

Yeni problemlerle birlikte, çözüm bulma konusunda yeni (ve tuhaf!) Yaklaşımlar ortaya çıkıyor. Örneğin astronotlar, masaya bir şeyler yerleştirmek veya ISS duvarına panolar asmak (yapışkan bantlar bile mikro yerçekiminde etkili değildir) gibi basit görevleri yerine getirmekte zorluk çekmekten bıkmış, kertenkelelerin ayaklarının yapışkan yüzeylerinden esinlenen testlere başvurmuşlardır.

Bir kertenkelenin ayağı, atomik seviyedeki bir çekim yoluyla duvarlar gibi diğer yüzeylere yapışabilen milyonlarca küçük tüye sahiptir. Mühendisler, her tür duvara ve yüzeye yapışabilen, küçük tüylerle kaplı benzer bir şey yarattı. Bunun nedeni, kılların elektronların sürtünmesi yoluyla bir "yapışma" oluşturmak için küçük bir elektrik alanı oluşturmasıdır. Saçınıza bir parça plastik (kalem veya cetvel gibi) sürmek ve nesnenin kağıt parçaları çekmesini izlemek gibi bir şey.

Aslında bu strateji gerçekten akıllıydı, çünkü yapışkan bir şey oluşturmak için elektrik alanını kullanmak ISS'nin yüzeylerinde atık oluşturmaz. NASA ayrıca, örneğin uydular gibi ekipmanların onarımını iyileştirmek için "geko pençeleri" teknolojisini kullanmayı planlıyor.

Tutkal Savaşı

Tamam, bunu burada Canaltech'te konuştuk , ancak tuhaf "yapıştırıcıların uzay savaşını" bu listenin dışında bırakamazdık. Her şey 1985 yılında, Coca-Cola'nın NASA'dan uzay mekiğindeki bir kutu sodayı test etmesini istediğinde başladı. Yukarıdaki videolardan birinde yüzen su kabarcığı gördüğünüz sıvıların uçabileceği ve geminin iç kısmına zarar verebileceği mikro yerçekimi ortamında kullanılmak üzere özel olarak geliştirilecektir.

NASA, Challenger uzay mekiğini sekizinci kez Dünya yörüngesine gönderiyordu, ancak bu görev farklıydı çünkü ekip uzayda soda içmek zorundaydı. Coca-Cola kutusu, astronotların ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak tasarlanmış oldukça ayrıntılıydı. Uzayda bir meşrubat için deli olduklarından değil, ama ... neden olmasın? Ürününü uzaya gönderen ilk soda üreticisi olmak harika bir reklam gibi görünüyordu.

Pepsi kampanyayı öğrendiğinde, NASA'dan deneye dahil edilmesini istedi. Ajans kabul etti ve astronotlar iki kutuyu denemek ve şirketlerin çözümleri üzerinde bir "karar" vermekle görevlendirildi. Bazı astronotlar her şeyden pek memnun değildi, ancak içeceklerin içindeki gazın göbeğin ötesine geçmediğini gördüler. Bir bardak soda içtiğimizde, biz onu yutmadan önce gazın çoğu havaya karışır, ancak mikro yerçekiminde her şeyi yutarız. Geğirmek! Şerefe.

Kaynak:
Yeni Eklenenler Uygulamalar