VPN Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Birçoğumuz VPN'i duymuştur, ancak ne olduğunu ve nasıl çalıştığını nasıl açıklayacağını gerçekten bilen çok az. Pek çok insan bununla ilgili temel bilgileri biliyor, ancak VPN'i anlamak bu teknolojiden yararlanmanın en iyi yoludur. Ve bazıları için garip olsa da, kullanıcılarına sayısız fayda sağlayabilir.

VPN nedir?

VPN, Sanal Özel Ağ cümlesinin İngilizce kısaltmasıdır. Kullanıcı ve internet arasında çalışan, gizli gezinme, şifreleme, güvenlik ve gizlilik için ek araçlar sunan isteğe bağlı bir ağ hizmetidir.

Ortalama bir kullanıcı, çevrimiçi etkinliklerini gizli tutmak ve aksi takdirde kullanılamayacak hizmetlere ve web sitelerine erişim sağlamak için VPN kullanır. Normal durumlarda, birisi internete her bağlandığında, o kişi IP numarasıyla tanımlanır. Bu numara, trafiği yapılan verilerin büyük bir kısmına (en hassas bilgiler hariç) erişimi olan internet servis sağlayıcısı (ISP veya İnternet Servis Sağlayıcısı olarak da adlandırılır) tarafından atanır.

Bu, ISS'nin ziyaret ettiğiniz web sitelerini görebileceği ve hatta ziyaret ettiğiniz sayfaların bile IP'den önemli bilgiler (konum, dil ve hatta bazı tercihler gibi) alabileceği anlamına gelir. 

Bu bağlamda VPN ağ hizmeti, IP adresinizi "gizleyebilir", ISS'nin ve sitelerin verilerinize erişmesini engelleyerek gizliliğinizi korur.

VPN'in avantajları

Ne olduğunu ve nasıl çalıştığını zaten biliyoruz, ancak VPN kullanmanın herhangi bir avantajı var mı? Daha da fazlası, gizli bilgileri çok sık değiş tokuş etmeyen sıradan kullanıcıları düşünürsek?

Evet, herkes için sayısız faydası var!

Güvenliği artırır

Bir VPN, gizliliği korumanın yanı sıra, korsanlığa ve paket okuma ve kötü niyetli halka açık WiFi ağları gibi İnternet'e zarar vermenin diğer yollarına karşı da güvenlik sağlayabilir . Seyahat edenler ve uzaktan çalışanlar, internete erişmek için her zaman güvenilir bir VPN kullanmalıdır.

Yasaklı sitelerin ve hizmetlerin engelini kaldırın

VPN, internetteki tüm içeriğe ücretsiz erişmenizi sağlar. Örneğin, bazı ülkelerde Google, Facebook, Wikipedia ve YouTube gibi sitelere erişimi engellediğini  duymuşsunuzdur bu durumu daha önce bizde yaşamıştık veya Netflix ve Amazon Prime gibi akış hizmetleri kataloğu bulunduğunuz ülkeye göre farklılık gösteriyor mu? Bu tür engelleri ve hizmet kısılamalarını VPN ile ortadan kaldırabilirsiniz.

NordVPN, iyi bir seçenek olabilir

Bir VPN'in faydalarıyla ilgileniyorsanız NordVPN sizin için iyi bir seçenek olabilir. Şirketin halihazırda dünya çapında 14 milyondan fazla kullanıcısı var ve sürekli olarak teknolojiye yatırım yapıyor.

En son yeniliklerden biri, güvenlik seviyesini korurken daha hızlı bağlantı sunan bir VPN türü olan WireGuard protokolüne dayalı olarak çalışan NordLynx teknolojisidir.

NordVPN hala bir çoklu platform hizmeti sağlar ve Android, iOS, Windows, macOS, Linux cihazlarına ve doğrudan Chrome ve Firefox tarayıcılarına kurulabilir. Yani: tüm cihazlarınız, tüm şirket ve tüm aile için bir VPN'dir.

NordVPN'i indirmek istiyorsanız NordVPN indir linkine tıklayarak indirme sayfaına ulaşabilirsiniz.

Kaynak:
Yeni Eklenenler Uygulamalar