Xiaomi Telefonlar Yasaklanıyor Mu?

ABD hükümeti, teknoloji şirketi Xiaomi'yi Savunma Bakanlığı tarafından tutulan "Çin askeri ve komünist şirketleri" listesine ekledi . Bu, popüler elektronik markasının ülkede faaliyetlerini sınırlandırabileceği veya hatta engellediği anlamına geliyor.

Reuters'e göre , icra emrindeki bir sonraki adım, ülkede faliyetleri kısıtlandırılması ve Xiomi'ye yatırım yapan Amerikalı yatırımcıların 11 Kasım 2021 tarihine kadar yatırımlarının geri çekmesi söylendi.

En azından şimdilik, Xiaomi'nin ABD'deki performansıyla ilgili herhangi bir suçlama yapılmadı. Ancak listedeki tüm Çin teknoloji şirketleri yerel yönetimin emriyle casusluk yapmakla suçlanıyor ve ulusal güvenlik için bir risk olarak görülüyor.

Xiomi Telefonları Yasaklanacak Mı?

Şüpheli şirketlerin listesi Haziran 2020'de oluşturuldu ve 2019'un ortalarında da Huawei yasaklanmıştı ve şu anda, üreticinin ülkede faaliyet göstermesi engelleniyor ve Android kullanma lisansı da dahil olmak üzere elektronik tedarikçilerle birçok ortaklığını kaybetti. Yasaklamalar olmasına rağmen Türkiye'de ve diğer ülkelerde yasaktan önce satın alınmış telefonlar hala kullanılmaya devam ediyor.

Xiomi hisse senedi düştü

Xiaomi şu anda 2020'nin sonlarında Apple'ı geride bırakarak dünyanın en büyük üçüncü cep telefonu üreticisidir . Şirket, Hong Kong borsasında listelenmiştir ve açıklamanın ardından hisselerinde% 10 düşüş yaşadı.

Cumhurbaşkanı seçilen Joe Biden yönetiminin ülkede faaliyet gösteren Çinli şirketlere yönelik yasaklar konusunda nasıl hareket edeceği henüz tam olarak bilinmiyor.

Xiaomi ne diyor?

The Verge'e gönderilen bir açıklamada Xiaomi, "iş yaptığı yerlerde ilgili yasalara ve düzenleyici yargı yetkilerine uygun olarak faaliyet gösterdiğini" ve "Çin askeri personeliyle kontrol edilmediğini, yönetilmediğini veya bunlarla bağlantılı olmadığını ve Çin askeri komünist şirketi ', belgelerin dediği gibi ". Yine de harekete geçmeden önce durumu değerlendirecek.

Kaynak:
Yeni Eklenenler Uygulamalar