Yonga Seti Nedir?

Yonga seti PC işleyişi için temel bir bileşenidir. Yonga seti (chipset sıralaması) Ad, sabit diskten işlemciye kadar telefnoların, bilgisayarın tüm bileşenlerinin bilgi alışverişinde bulunabilmesini ve böylece onlardan gerekli gördüğümüz görevleri yerine getirmesini sağlamaktan sorumlu bir dizi entegre devreyi ifade eder.

Yonga seti iki ana bileşene ayrılmıştır: kuzey köprüsü (kuzey köprüsü) ve güney köprüsü (güney köprüsü). Kuzey köprüsü, işlemci, video kartı (AGP ve PCI Express) ve RAM belleği gibi bilgisayarın tüm hızlı bileşenlerini kontrol etmekten sorumludur ve onları sabit diskten (güney köprüsünde bulunan) bilgi talep etmelerini sağlar. bellek ve CPU ile video kartı arasında neyin işleneceğini , bilgisayarın nihai performansının ne olacağını belirleyerek bölün.

Güney köprüsü, sabit sürücüleri (SATA ve IDE), USB bağlantı noktalarını , Paralel ve PS / 2'yi (klavyelerde ve klavyelerde kullanılır ) içeren G / Ç aygıtları (giriş / çıkış) olarak da bilinen bilgisayarın yavaş bileşenlerinden sorumludur. eski fareler), PCI ve ISA yuvaları (IBM standardı, artık kullanılmıyor).

Mevcut işlemcilerin çoğu, yonga setinin sunduğundan çok daha yüksek bir performans seviyesine ulaşmalarını sağlayan CPU yongasının içindeki bellek denetleyicisini içerir, ancak bu, eski ve mevcut yonga seti modelleri arasındaki tek farktır.

Bir sistemin performansının çoğu, getirdiği yonga setinin türüne göre belirlenir, bu nedenle yeni bir PC satın alırken bu noktayı ve yükseltmelerle mümkün olabilecek performans seviyesini not etmek önemlidir. Bu bileşenler birbirleriyle bu kadar hızlı iletişim kuramıyorsa, yüksek performanslı bir video kartına sahip birinci sınıf bir işlemciye sahip olmanın anlamı yoktur.

Kaynak:
Yeni Eklenenler Uygulamalar