DEMO Photoshop Lightroom CC Logosu
Demo
5.0
1
0
0
0
0
1 kullanıcı

DEMO Photoshop Lightroom CC

Ücretsiz
 • Yayımcı: Adobe
 • Boyut: 4.04 MB
 • Ekleyen: Özge KARACA
 • Arayüz: İngilizce
 • Güncelleme: 3 Aralık 2020
 • Toplam İndirme: 17

Adobe Photoshop Lightroom Nedir?

Adobe Lightroom, fotoğraflarını düzenleme, organize etme ve paylaşma seçeneği arayan profesyonel ve amatör fotoğrafçıların en çok kullandığı yazılımlardan biridir.

Daha ince değişikliklere odaklanarak Photoshop'unki kadar şiddetli içerik sürümleri getirmez . Aydınlatmayı, renkleri ve çerçeveyi ayarlayın, fotoğrafları etiketleyin ve albümleri tek tek veya toplu olarak düzenleyin.

Bu uygulamayı kullanmak için, herhangi bir şirket programı ve hizmetine erişim hesabınız olan bir Adobe ID'ye ihtiyacınız vardır. Bununla, diğer bilgisayarlarda düzenlenmiş görüntüleri açabilir ve hatta albümlerinizi telefonunuzdaki Lightroom full uygulamasıyla senkronize edebilirsiniz. Bu oturum açma bilgilerine sahip değilseniz , Adobe web sitesine girin , "Oturum Aç" ı tıklayın ve yeni bir tane oluşturma seçeneğini seçin.

Lightroom'u açmanın ilk adımı fotoğraflarınızı içe aktarmaktır. Bunu, bilgisayarınızdaki klasörlerle veya hatta kameralarla yapabilirsiniz, sadece ekipmanı takın ve hedef olarak bu uygulamayı seçin. Uygulama içinde, resimlerinizi akıllı albümler ve koleksiyonlar halinde düzenleyebilirsiniz - her şeyi tarihe veya konuma göre otomatik olarak ayırmak için ikinci seçeneği kullanın.

Fotoğraflarınızı Düzenleme

Lightroom'un üst kısmında "Kitaplık", "Vahiy", "Harita" gibi seçeneklerle dolu bir çubuk var. Uygulamanın araçları arasında gezindiğiniz yer burasıdır. Görüntüleri içe aktarırken, kitaplığı otomatik olarak açar. Bir fotoğraf seçin ve düzenleme penceresini açmak için "Geliştir" i tıklayın. Bu uygulama, her kılavuzun adım adım anlatıldığı Portekizce bir öğreticiye sahiptir.

Lightroom'un temel özelliği, fotoğrafların renklerini ve ışıklarını profesyonel görünmelerini sağlayacak şekilde ayarlayabilmesidir. Düzenleme penceresinde, gölgeler, ışık, renkler ve pozlama kontrollerini denemek için sağ taraftaki kaydırıcıları kullanın. Ayrıca Adobe hazır ayarlarını da kullanabilirsiniz - bunlar ayrıntılı olarak düzenlenebildikleri için tam olarak hazır filtreler değildir, ancak benzer şekilde çalışırlar.

Sağ tarafta, mercek düzeltme (örneğin geniş açılı bir merceğin neden olduğu bozulmaları almanıza izin verir) ve fotoğrafın dış kenarına renkli vinyet gibi ekstra efektlerin uygulanması gibi diğer önemli ayarlar vardır.

Dosyalarınızda yapılan değişiklikler geri alınabilir - yani, uygulamayı kapatsanız bile orijinali korunur. İstediğiniz zaman, Mac'te iPhoto'ya ve Android ve iOS'ta VSCO Cam'a benzeyen ilk ayarlara geri dönebilirsiniz. Bunu yapmak için, geliştirme penceresinin sol tarafındaki "Geçmiş" e tıklayın ve ilk ayarı seçin.

Adobe Lightroom, fotoğrafçılar için Adobe'nin en iyi ve en sezgisel araçlarından biridir. Bilgisayarınızdaki dijital baskılar için gerçek bir laboratuvar olarak hem yeni başlayanlar hem de profesyoneller için iyi çalışır. Bu kadar eksiksiz bir uygulama olduğu için yüksek donanım gereksinimleri vardır, bu nedenle makineyi yavaşlatmamak için bu programı açmadan önce diğer programları kapatmak gerekebilir.

Lightroom, operasyonda Apple'ın iPhoto'yu çok andırıyor: fotoğraflarınızı PC'nizdeki klasörlerden daha kolay erişilebilen bir konumda organize etmek için otomatik albümler ve koleksiyonlar oluşturmanıza olanak tanır, ayrıca renk düzenlemelerine, aydınlatmaya izin verir. ve açısal bozulmaların düzeltilmesi. Ancak bu uygulama, farklı hedefleri olduğu için Photoshop ile karşılaştırılmaz.Photoshop'tan Farkları

Photoshop, montajlar ve kreasyonlar için çok güçlü bir yazılımdır, Lightroom ise "ham" bir fotoğraf çekmenin ve onu daha güzel hale getirmenin bir yolu olarak çalışır. HDR görüntülerin birleştirilmesine (yani, farklı pozlamalara sahip üç fotoğraf çekebilir ve tamamen dengeli bir görüntü oluşturmak için bunları bir araya getirebilirsiniz) ve hatta RAW dosyalarının "geliştirilmesine" izin verir.

Photoshop tüm bunlara da izin verir, ancak Lightroom'un avantajı, bu ayarlamaları toplu olarak yapabilmenizdir. Görüntüleri RAW dosyalarında (tüm ışık ve gölge katmanlarıyla bir sahneyi yakalayan% 100 sıkıştırılmamış bir format) yakalayın ve her şeyi aynı anda açmak için bu uygulamayı kullanarak ön ayarları kullanarak tüm fotoğrafların hızlı bir şekilde düzenlenmesini sağlayın.

Yani, hızlı, verimli ve tahribatsız (yani orijinal dosyayı koruyan) ve toplu düzenlemelere izin veren bir uygulama istiyorsanız, Lightroom Photoshop'tan çok daha pratik ve önerilen bir araç olabilir.

Taşıması Kolay

Bir düzenleme programını diğerlerinden ayıran şey, taşınmasının kolay olması ile eksiksiz araçlara sahip olması arasındaki dengedir. Örneğin Photoshop, çok sayıda özelliğe sahiptir, ancak yeni başlayanlar için oldukça karmaşık olabilir. Lightroom ise bunun tam tersi: Adobe bununla amatör bir izleyiciye ulaşabiliyor, ancak profesyonel fotoğrafçılar için de seçenekler sunuyor.

Bu ayrıntı, tüm farkı yaratan ve Lightroom'u bu kadar iyi yapan şeydir: çok sezgisel bir arayüze ve programın tüm kılavuzlarını ve araçlarını dinamik olarak gösteren animasyonlu bir eğiticiye sahiptir. Zamanla, giderek daha fazla araç ve ayar seçeneği keşfedeceksiniz, ancak ilk kullanımdan itibaren iyi sonuçlar elde etmek zaten mümkün.

Bu uygulamanın içeriğiyle ilgili tek sınırlaması, fotoğrafçılık için renk ve aydınlatma kavramları hakkında en azından temel bir bilgiye sahip olmanın gerekli olmasıdır. Yani, kullanıcının örneğin bir histogramın nasıl okunacağını bilmesi ve lens distorsiyonunun ne olduğunu anlaması önerilir.

RAW ve HDR Dosyaları Geliştirme

Bu, diğer fotoğraf editörlerine ve düzenleyicilere göre en iyi avantajlarından biri olan Lightroom'un en önemli özelliklerinden biridir: Bu programı, bu formatlardaki fotoğrafları geliştirmek ve birleştirmek için kullanabilir, sadece birkaç tıklamayla nefes kesici sonuçlar yaratabilirsiniz.

Tescilli RAW biçimlerinin çoğunu okur (her kamera markası farklı bir uzantı kullanır) ve bu tür belgeyi çok kolay bir şekilde açar. Normal bir fotoğraf için bu tür bir dosyayı düzenlemenin tek farkı, dışa aktarırken format ve sıkıştırmayı seçmeniz gerektiğidir.

Lightroom'da HDR fotoğraflarını düzenlemek Photoshop'taki kadar gelişmiş ve kişiselleştirilmiş olmayabilir, ancak aydınlatma profillerinin ön ayarlarını getirdiği ve her dosya için kullanılacak bölgeleri otomatik olarak hesaplayabildiği için son derece tatmin edici sonuçlar elde etmek mümkündür. Yani, doğal ve dengeli bir sonuç istiyorsanız bu uygulamayı denemeye değer.

Buna değer mi?

Lightroom, kullanımı kolay ve eksiksiz bir araç olan en iyi fotoğraf düzenleme ve düzenleme programlarından biridir. Yalnızca 7 günlük ücretsiz deneme süresine sahip olduğundan, günlük olarak kullanmak için bir Adobe Creative Cloud planına kaydolabilirsiniz. Genelde çok sayıda fotoğraf çekiyor ve tamamen etkili bir "kabartma" seçeneği istiyorsanız, bu programa yatırım yapmaya değer!

Adobe Photoshop Lightroom Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

 • İşlemci: 64bit destekleyen  2 GHz veya daha üstü işlemci.
 • İşletim Sistemi: Windows 10 64-bit - 1903 Sürümü veya daha üstü.
 • Ram: 8Gb veya daha üstü.
 • Depolama: En az 2gb boş alan.
 • Monitör Çözünürlüğü: En az 1024 x 768 veya 1920x1080 üstü.
 • Grafik Kartı(Ekran Kartı): DirectX 12 destekli en az 2Gb VRAM, 4K görüntü için en az 4Gb
Avantajlar
 • + Yüksek kaliteli görüntü işleme
 • + RAW ve HDR dosyaları geliştirme
 • + Lens bozulmalarını düzeltme
 • + Toplu düzenleme
Dezavantajlar
 • - Yüksek PC donanımı gereksinimi
Yorum Yaz
avatar

Yorumunuz yönetici onayından sonra görünür. Uyarı! Lütfen link veya html etiketi girmeyiniz aksi taktirde sistem tarafından yasaklanırsınız.

Tüm Yorumlar
Yeni Eklenenler Uygulamalar