Audacity Logosu
Ücretsiz
5.0
2
0
0
0
0
2 kullanıcı

Audacity

Ücretsiz
 • Yayımcı: Dominic Mazzoni
 • Boyut: 27.00 MB
 • Ekleyen: Özge KARACA
 • Arayüz: Türkçe
 • Güncelleme: 2 Ocak 2021
 • Toplam İndirme: 404

Audacity Nedir?

Audacity, sesleri WAV, AIFF, MP3 ve OGG formatlarında kaydedebilen, çalabilen ve içe / dışa aktarabilen bir ses düzenleyicisidir. Bununla birlikte, müziğinizi düzenleyebilir, kaynakları kesebilir, kopyalayabilir ve yapıştırabilir (sınırsız geri alma / yineleme işleviyle), parçaları karıştırabilir ve kayıtta efektler uygulayabilirsiniz.

Program ayrıca bir genlik zarf düzenleyicisine, spektrograma ve genel olarak frekansları ve sesi analiz etmek için bir pencereye sahiptir. Bazı efektler arasında bas artırma, wah wah ve gürültü giderme bulunur. Program, ses düzenleme alanında en çok kullanılan VST eklentilerini destekler.

Audacity 2.0, bir dizi yeni özelliğe sahiptir. Özellikle ekolayzır, gürültü giderme ve ses normalleştirme gibi birçok efekt önemli ölçüde iyileştirildi. Vokal kaldırma işlemi artık bir yankı eklentisi olan GVerb'i içeriyor. Başka bir eklenti olan VAMP de artık destekleniyor.

Audacity 2.0, parçaları klavyeden seçmenize ve değiştirmenize izin verdiği için ses parçalarıyla çalışmak daha kolaydır. Aslında, ses düzenleyicinin geliştiricilerine göre bu yeni sürümde çok daha fazla kısayol var.

Audacity Nasıl Kullanılır

Ses kaydı, bir mikrofon veya mikser kullanılarak canlı olarak yapılabilir. Ek olarak, kasetlerden, vinil kayıtlardan veya MD'lerden gelen sesleri dijitalleştirmek, bu yazılımla karmaşık olmayan bir işlemdir. Bazı ses kartlarıyla birlikte çalışarak, radyo yayınlarını veya bilgisayarınızda çalınan diğer sesleri bile yakalayabilir.

Ses kaydetmek için mikrofonları, çevrimiçi girişleri veya diğer kaynakları kullanırsınız. 16 adede kadar eşzamanlı kanalda çok kanallı kayıtlar oluşturmak için mevcut izleri ayarlayın (bu özellik elbette uygun donanıma sahip olmanızı gerektirir). Seviye ölçerler, daha fazla mükemmellik ve hassasiyet elde etmek için kayıt öncesinde, sırasında ve sonrasında ses seviyesini izleyebilir.

Audacity çok yönlüdür: sesi içe aktarabilir, düzenleyebilir ve diğer yeni kayıtlarla birleştirebilirsiniz. Müziğinizi WAV, AIFF, AU ve OGG Vorbis gibi en popüler formatlarda dışa aktarmanız da mümkündür - isteğe bağlı LAME kodlama kitaplığının yardımıyla geleneksel MP3'ten bahsetmeye bile gerek yok. Kayıtlarınızı CD'ye kopyalamayı planlıyorsanız, yazılım ayrıca WAV veya AIFF dosyaları da oluşturur.

MP3'e Nasıl Aktarılır?

Dosyaları MP3 formatında dışa aktarmak için, isteğe bağlı bir DLL dosyasını indirmeniz gerekir. Dosyayı nasıl alacağınızı öğrenmek için, Audacity'yi açmanız, "Dosya" menüsünü tıklamanız ve "Dışa Aktar" seçeneğini seçmeniz yeterlidir. "MP3 dosyaları" türünü seçin ve herhangi bir adla kaydedin. Audacity size dosyanın adını ve onu nasıl alacağınızı söyler.

Kayıt Nasıl Yapılır

Alıntıları kesmek, kopyalamak, yapıştırmak ve silmek gibi sesleri düzenlemek için temel kaynaklara sahipsiniz. Sesi değiştirirken bir başka harika yardım, yeniden yapma / geri alma (hatta sayısız adım geri veya ileri gitme) seçenekleridir. Böylelikle yapılan önceki süreçlere zarar verme korkusu olmadan yaratıcılığı kullanmak veya tekrarlayan eylemleri daha dinamik bir şekilde gerçekleştirmek mümkündür.

Düzenleme söz konusu olduğunda, Audacity'nin sunduğu bir başka avantaj da çok büyük dosyalarla çalışma hızıdır - size bir fikir vermek için, bu alandaki bazı profesyonel programlar olduğu kadar çevik değildir. Birden fazla parçayı düzenlemek ve karıştırmak herhangi bir büyük komplikasyona neden olmamalıdır: özelliklere müzik teknolojisinden en korkanlar için bile erişilebilir.

Kayıt bölümlerindeki örnekleme efektlerini veya orta dereceli zirveleri değiştirmek ve geliştirmek için düğmelerin üzerinde, "Dosya" menüsünün hemen altında bulunan ve bir kalem simgesiyle tanımlanan Çizim aracı gibi araçları kullanın ; şarkıları tanıtmak veya bitirmek için solma veya solma özelliğinden yararlanın; bir bütün olarak müzikte daha fazla düzgünlük ve tekdüzelik elde etmek için "Zarf" aracını uygulayın.

Audacity Efektleri

Efekt çeşitliliği, programın ayırt edici özelliklerinden biridir. Zamanı değiştirmeden ayar efektleriyle pasajları modüle ederek eğlenin veya arka plan gürültüsünü, tıslamayı ve diğerlerini erişilebilir ve pratik bir şekilde kaldırın. Eşitleme, FFT filtresi ve bas kuvvetlendirme gibi efektler ile frekansları ayarlamak da mümkündür (ikincisi, özellikle elektronik müzikte bası vurgulamak için kullanışlıdır).

Hacim kompresörleri, frekans yükselticileri ve normalleştirme efektleri, daha geleneksel işlevler paketini tamamlar. Daha fazla çeşitlilik arayanlar için Eco, Phase, Wahwah, Inversion, diğer mücevherler arasında mevcut.

Audacity Ses Kalitesi

Kayıt ve düzenleme, 16-bit, 24-bit ve 32-bit (kayan nokta) örneklerde 96 KHz'e kadar yapılabilir. Örnek oranlar ve formatlar, gerçek zamanlı olarak yüksek kaliteli mekanizmalar kullanılarak dönüştürülür.

Audacity Eklentiler

Audacity, tüm kendine saygı duyan ses üretim yazılımları gibi, en saygın eklenti standartlarını destekler. Bunların arasında LADSPA ve VST vardır - bu alanda yaygın olarak bilinmekte ve kullanılmaktadır. Daha fazlasına ihtiyacınız varsa ve biraz programlamayı anlamanız durumunda, Nyquist adında Audacity için yeni efektlerin oluşturulmasına izin veren bir dil vardır.

Audacity Analizleri

Kaydınızı mükemmelleştirirken en önemli kısımlardan biri analizdir. Audacity'de, frekansları görüntülemek için bir spektrogram modu ve daha ayrıntılı analiz için bir komut (Frekans Spektrumu) vardır.

Avantajlar
 • + Türkçe
 • + Ücretsiz
 • + Profesyonel özellikler ve efektler
 • + Yeni başlayanlar için iyi basit arayüz
Dezavantajlar
 • - Bazı çeviri hataları
Yorum Yaz
avatar

Yorumunuz yönetici onayından sonra görünür. Uyarı! Lütfen link veya html etiketi girmeyiniz aksi taktirde sistem tarafından yasaklanırsınız.

Tüm Yorumlar
Yeni Eklenenler Uygulamalar