Node.js Logosu
Ücretsiz
5.0
1
0
0
0
0
1 kullanıcı

Node.js

Ücretsiz
 • Yayımcı: Ryan Dahl
 • Boyut: 30.41 MB
 • Ekleyen: Özge KARACA
 • Arayüz: İngilizce
 • Güncelleme: 29 Aralık 2020
 • Toplam İndirme: 64

Node.js uygulamalarınızı oluşturmaya başlamak için ilk adım, node.js çerçevesinin kurulumudur. Node.js çerçevesi, Windows'tan Ubuntu ve OS X'e kadar çeşitli işletim sistemleri için kullanılabilir. Node.js çerçevesi yüklendikten sonra, ilk Node.js uygulamalarınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Node.js ayrıca, özel modülleri kullanarak harici işlevselliği veya genişletilmiş işlevselliği gömme yeteneğine de sahiptir. Bu modüllerin ayrı olarak kurulması gerekir. Bir modül örneği, Node.js uygulamanızdan MongoDB veritabanları ile çalışmanıza izin veren MongoDB modülüdür.

Windows'a Node.js Nasıl Kurulur

Node.js kullanımının ilk adımları, istemci sistemde Node.js kütüphanesinin kurulmasıdır. Node.js kurulumunu gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları uygulayın;

Adım 1. Yukarıdaki indirme linklerinden cihazınız 32bit veya 64bit hangisyse o kurul dosyasını indirin.

Adım 2) Kurulumu başlatmak için indirilen .msi dosyasına çift tıklayın. Kuruluma başlamak için ilk ekrandaki Çalıştır düğmesine tıklayın.

Adım 3 Sonraki ekranda, kuruluma devam etmek için "Next" düğmesine tıklayın

Adım 4 Sonraki ekranda, Lisans sözleşmesini kabul edin ve İleri düğmesine tıklayın.

Adım 5 Bir sonraki ekranda, Node.js'nin yüklenmesi gereken yeri seçin ve ardından İleri düğmesine tıklayın.

1. Öncelikle, Node.js'nin yüklenmesi için dosya konumunu girin. Kurulumdan sonra Node.js dosyalarının saklanacağı yer burasıdır.

2. Kuruluma devam etmek için İleri düğmesine tıklayın.

Adım 6 Varsayılan bileşenleri kabul edin ve İleri düğmesine tıklayın.

Adım 7 Sonraki ekranda, kurulumu başlatmak için Kur düğmesine tıklayın.

Adım 8) Kurulumu tamamlamak için Finish düğmesine tıklayın.

Bilgisayarınıza Node.js indirip yükledikten sonra, bir web tarayıcısında "Merhaba Dünya" görüntülemeyi deneyelim.

index.js dosya adıyla Node.js dosyası oluşturun

var http = require('http');

http.createServer(function (req, res) {   

    res.writeHead(200, {'Content-Type': 'text/html'});

    res.end('Hello World!');

}).listen(8080);

Kod Açıklaması:

 1. "Require" işlevinin temel işlevi, bir JavaScrip dosyasını okuması , dosyayı çalıştırması ve ardından bir nesne döndürmeye devam etmesidir. Bu nesneyi kullanarak, gereksinim işlevi tarafından çağrılan modülde bulunan çeşitli işlevler kullanılabilir. Bu yüzden bizim durumumuzda, HTTP'nin işlevselliğini kullanmak istediğimizden ve require (http) komutunu kullanıyoruz.
 2. Bu 2. kod satırında, basit bir işleve dayalı bir sunucu uygulaması oluşturuyoruz. Bu işlev, sunucu uygulamamıza bir talep yapıldığında çağrılır.
 3. Bir talep alındığında, fonksiyonumuzdan istemciye bir "Merhaba Dünya" yanıtı vermesini istiyoruz. WriteHead işlevi, istemciye başlık verilerini göndermek için kullanılır ve son işlevi istemciyle olan bağlantıyı kapatır.
 4. Daha sonra, sunucu uygulamamızın 8080 numaralı bağlantı noktasındaki istemci isteklerini dinlemesi için server.listen işlevini kullanıyoruz. Herhangi bir kullanılabilir bağlantı noktasını buradan belirtebilirsiniz.

Kodu yürütmek

Dosyayı bilgisayarınıza kaydedin:

Komut isteminde, dosyanın depolandığı klasöre gidin. Node index.js komutunu girin

Çıktı

 • Node.js web sitesinde bulunan MSI kurulum modülü aracılığıyla Node.js kurulumunu gördük. Bu kurulum, istemcide bir Node.js uygulaması çalıştırmak için gerekli olan gerekli modülleri kurar.
 • Node.js ayrıca bir paket yöneticisi aracılığıyla da kurulabilir. Windows için paket yöneticisi Chocolatey olarak bilinir. Chocolatey paket yöneticisi, komut isteminde bazı basit komutları çalıştırarak gerekli dosyaları otomatik olarak indirir ve ardından bunları istemci makineye yükler.
 • Basit bir Node.js uygulaması, belirli bir bağlantı noktasında dinleyen bir sunucu oluşturmayı içerir. Sunucuya bir istek geldiğinde, sunucu istemciye otomatik olarak bir 'Merhaba Dünya' yanıtı gönderir.
Yorum Yaz
avatar

Yorumunuz yönetici onayından sonra görünür. Uyarı! Lütfen link veya html etiketi girmeyiniz aksi taktirde sistem tarafından yasaklanırsınız.

Tüm Yorumlar
Yeni Eklenenler Uygulamalar