Raspberry Pi, Kendi Yonga Setine Sahip 4 Dolarlık Mikro Denetleyicisi Pico'yu Piyasaya Sürdü

Aynı adı taşıyan ünlü mikrobilgisayardan sorumlu şirket olan Raspberry Pi Vakfı, çok ilginç yeni bir ürün piyasaya sürdü: Ünlü Arduino'nun kalıbında yer alan bir mikrodenetleyici kartı olan Pico. Fark, bu lansmanın çok daha ucuz olmasıdır: Arduino Micro (daha basit sürüm) 18,40 ABD Doları iken, Raspberry Pi Pico cüzi bir ücret karşılığında piyasaya sürüldü.

Buradaki fikir, yapımcı ve DIY topluluğunun (İngilizce "kendi kendine yap") elektronik, robotik ve IoT projelerinde cihazla eğlenebilmesidir. Yine, Pico bir bilgisayar değil, diğer cihazları (LED ışıklar, sensörler, LCD ekranlar vb.) Kontrol etmek için tasarlanmış bir “mikro çip”tir. - kullanıcı tarafından programlanan bir koddan. Bu durumda, bu işaret yeni başlayanlar için çok kolay olan C ve MicroPython dilleriyle çalışır.

Ancak en ilginç olanı, Pico'nun kalbinde Raspberry Pi Foundation tarafından üretilen tescilli bir yonga setine sahip olmasıdır . RP2040 olarak adlandırılan yonga üzerinde sistem ( SoC ), iki çekirdekli (133 MHz) ARM Cortex-M0 + işlemciye, 264 KB SRAM belleğe ve 2 MB flash depolamaya sahiptir. Çevre birimlerini bağlamak için bir mikro USB konektörü ve birkaç pim vardır.

Vakıf, Pico'nun piyasadaki en uygun fiyatlı mikrodenetleyici olduğuna o kadar inanıyor ki, bu sektöre yeni başlayanlar için ayrı olarak satın alınabilen bir kitap bile yayınladı. Kılavuz, MicroPython kullanarak kartın nasıl programlanacağını açıklar ve hatta pratikte öğrenmek için diğer ucuz girdilerle yapabileceğiniz bazı hazır projeler içerir.

Raspberry Pi Pico halihazırda dünya çapında bir dizi satıcıda mevcuttur ve Türkiye'de  satan bir mağazayala karşıla.

Kaynak:
Yeni Eklenenler Uygulamalar